Rekordrészvétellel indult a román elnökválasztás, Simion pártja választási csalást emleget
Délelőtt azokban a megyékben voltak a legaktívabbak a szavazók, ahol az első fordulóban a magyarellenes jelölt győzött.
hvg.hu
Vasárnap délig 4.593.255 választópolgár, vagyis a választói névjegyzékben szereplők 25,53 százaléka szavazott a romániai államfőválasztás második fordulójában az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint – írja az Agerpres. Ugyanez az arány az elnökválasztás május 4-i első fordulójában 19,54 százalékos volt.
A legtöbben lfov, Argeș, Prahova, Konstanca és Tulcea megyékben járultak az urnákhoz, ezek mind olyan megyék, ahol az első fordulóban a magyarellenes George Simion végzett az élen. Ezzel szemben a legalacsonyabb részvételt Szatmár, Vaslui, Beszterce-Naszód, Máramaros és Krassó-Szörény megyékből jelentették, Hargitában és Kovásznában az országos átlag körüli a részvételi arány, Maros megyében viszont még nem érte el a 25 százalékot.
George Simion pártja, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”, ezeket állításuk szerint Ilfov, Valcea és Mehedinti megyékből, illetve Bukarest első kerületéből jelentették – számolt be a Maszol.
Délelőtt leszavaztak az RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) vezetői is, akik egyértelműen a centrista-liberális, Európa-párti, független jelölt, Nicusor Dan melletti voksolásra buzdítanak – igaz, konkrét nevek emlegetése nélkül. „Arra a jelöltre szavaztam, aki soha semmi rosszat nem mondott a közösségünkről, aki nem támadta a magyarokat. Nekünk akkor van esélyünk a szülőföldön építkezni, ha az országot olyan elnök vezeti, aki tiszteli a közösségünket. Ez az egyedüli jó választás!” – mondta a szövetség elnöke, Kelemen Hunor.
„Ne hagyjuk, hogy a magyargyűlölők, a magyarellenesek, a szélsőségesek nyerjenek” – ezt Tánczos Barna, az ügyvivő kormány pénzügyminisztere mondta, aki szerint a választás tétje, hogy az erdélyi magyaroknak ne kelljen attól tartaniuk, hogy elveszik tőlük a már megszerzett jogaikat. Az ügyvivő fejlesztési miniszter Cseke Attila pedig így fogalmazott: „Arra a jelöltre szavaztam, amelyik nem tökéletes, de legalább nem magyargyűlölő”.
Másfél héttel ezelőtt Orbán Viktor egy, a Tihanyi Apátságban elmondott beszédében állt ki a szélsőjobboldali Simion mellett. Mint mondta, egyetértenek abban, hogy a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, ezért azt üzente a román elnökjelöltnek, számíthat rá a „szuverenitásért való küzdelemben”. Később telefonon beszélt Kelemen Hunorral, azóta a kormány azt állítja, ugyanazt a jelöltet támogatják, mint az RMDSZ és semmilyen módon nem kívánják befolyásolni a romániai elnökválasztást.
Mi, magyarok, mellékszereplők sem vagyunk ott, ahol főszereplőkként szeretnénk mutatkozni. Nem lesz velünk nyűgjük a román, szerb, szlovák nacionalistáknak, mert kicsináljuk magunkat a Budapestről célzottan tüzelt magyar-magyar leszámolásban. Vélemény.
Tíz év populista önszabotálás után lépett a kormány, és mentőövet dobott a rezsicsökkentéssel elsorvasztott víziközműcégeknek. Ez még mindig nem elég ahhoz, hogy az újrainduló felújítások úgy javítsanak a hazai csőhálózaton, ahogy kéne.