
Morális dilemmák árnyékában - Már csak párszor ül össze a RAM-ban a legendás esküdtszék
A Kultúrbrigád Színház bejelentette, hogy tavaszig minden előadásukat leveszik műsorról, így a többek között Mucsi Zoltán, Gyabronka József és Debreczeny Csaba főszereplésével látható 12 dühös ember is már csak néhány alkalommal látható a XIII. kerületi RaM-ArT Színházban.
Reginald Rose ikonikus műve, a Tizenkét dühös ember először 1964-ben került színpadra, mégis ma is releváns, aktuális és érvényes a darab. A történet középpontjában egy gyilkossági per áll, amely során tizenkét, teljesen hétköznapinak tűnő férfi ül össze, hogy döntsön egy bevándorló fiú sorsáról: bűnös vagy nem bűnös. Az esküdtek vitája azonban nem csupán a jog és az igazságszolgáltatás kérdéseiről szól, hanem a felelősségről, az előítéletekről és az emberségről is.
A fiú minden bizonnyal megölte saját apját, így a halálos ítélet meghozatala akár gyorsan és zökkenőmentesen is történhetne, de a tizenkettőből egynek, a nyolcas esküdtnek kétségei támadnak, kételkedni kezd a vádlott bűnösségében. Az igazság keresése során pedig szerepet játszanak a személyes érzelmek és az előítéletek is.
Az ellenvélemény dühöt szül a többi esküdtben. A kételkedő a többiekkel vívott küzdelme során derül fény a gyilkosság egyes részleteire és a vallomásokban rejlő ellentmondásokra, sőt az esküdtek jelleme is egyre jobban kirajzolódik: a tizenkét, merőben különböző, más vérmérsékletű emberből felszínre törnek a hozott sorsok.
Az előadás egyben a demokrácia egyik alapvető pillérét, a kollektív döntéshozatalt is boncolgatja, sok, a helyzetből fakadó humorral, illetve a különböző jellemekből eredeztethető mély drámával egyszerre ábrázolja tizenkét egymástól független ember együttműködésének és társadalmi felelősségvállalásának lehetséges buktatóit. Az esküdtek vitája során az egyéni vélemények ütköznek, formálódnak, és végül konszenzusra jutnak, miközben a néző a saját morális dilemmájával szembesül: Mit tennénk mi hasonló helyzetben? Hogyan döntenénk?
Az egyéni felelősségvállalás kérdése soha nem volt ennyire időszerű, mint napjainkban. A darab arra hívja fel a figyelmet, hogy egy-egy döntés milyen következményekkel járhat – nem csak az egyén, de a közösség számára is.
A RaM-ArT Színházban a Kultúrbrigád 2018-as bemutatója óta sikerrel futó darab tizenkét esküdtjének szerepében Gyabronka József, Mucsi Zoltán, Debreczeny Csaba, Brasch Bence / Makranczi Zalán, Varga Ádám, Kovács Máté, Lecső Péter, Lugosi György, Sütő András, Nyulassy Attila, Szatory Dávid és Katona Péter Dániel idén még kétszer is látható.
Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)