
20 ezer forinttal van értelme beszállni a lakásokosításba?
Tévhit, hogy az otthon okosítása drága: néhány tízezer forinttal már el lehet indulni, a teljes rendszer aztán később egyedi igények alapján apránként felépíthető. Szakember nem szükséges, csak egy kis tervezés. Teszten a Meross kütyüi.
Tizenöt-húszezer forintból már bele lehet vágni egy otthon okosításába. A pontos ár nagyban függ attól, merre indul az ember, de az első lépések bármelyik irányba olcsón megtehetők.
Ez volt a feltételezésünk, miután körbenéztünk a 2016-os alapítású, csengtui székhellyel működő Meross eszköztárában. A kínai vállalat elindítói a korábban a Ciscónál, MediaTeknél, Microsoftnál és TP-Linknél dolgozó szakemberek indították el. Az említett cégek neveiből különösebb hozzáértés nélkül is kikövetkeztethető, hogy volt milyen tudásra építeni az új vállalkozást.
Egy technológiai újságíróban persze rögtön elkezd motoszkálni a kérdés: ilyen árak mellett milyen minőséget lehet kínálni? A válasz beszerzéséhez három kütyüt teszteltünk le.

Az agy
Egy okosotthonos rendszer központi egysége a hub. Ezt nem lehet kihagyni a pakliból, nélküle minden más okosotthonos kütyü csak bután néz maga elé. A Meross kínálatából a Meross Matter Smart Hub (MSH450MA) nevűt érdemes választani.
Fogalmazzunk pontosabban: bármely kínálatból azt érdemes választani, amelynek a dobozán ott van a „Matter” kifejezés. 2021-ben szuperszabványként írtunk róla, azóta pedig valóban beállt mögé minden valamirevaló gyártó. A Matter-kompatibilis eszközök szóba tudnak állni egymással. Tehát aki ilyen hubot vásárol, az biztos lehet benne, hogy otthona egy rendszert alkot majd, melynek központi egysége mindegyik releváns kütyüt fejben tudja tartani, akkor is, ha más-más márkáktól lettek beszerezve.
Tesztalanyunk, a Meross Matter Smart Hub egy alig 8 x 8 centis dobozka, amely áramellátása USB-C-vel, hálózati kapcsolata pedig a mellékelt Ethernet-kábellel vagy 2,4 GHz-es wifin biztosítható.
Beüzemelése pofonegyszerű: nemhogy szakembert, de még igazán sok időt sem igényel. Bekapcsolás után az androidos készülékekre és iPhone-okra is elérhető Meross alkalmazás letöltése és egy gyors (ingyenes) regisztráció után új eszközként kell hozzáadni a hubot. Ez a teszt során annyira egyszerű volt, hogy éppen csak ráléptünk az új eszköz hozzáadása menüpontra, és már fel is kínálta az app a közelben érzékelt Meross Matter Smart Hub regisztrálását.
Introducing The New Meross App 3.0!
Introducing the new Meross app 3.0!🔥 ❤️It’s faster, more intuitive, and full of new features, and yes – it simplifies your life in a new way. 🎉What’s more, it got the features you’ve been asking for! You are available to share your ideas in-app.
Itt jegyezzük meg, hogy a készülék az említett Matter protokollon keresztül támogatja az Apple HomeKit, a Google Home és a Samsung SmartThings platformokat is, de a legszélesebb körű funkcionalitás a Meross alkalmazáson át érhető el vele.
Az eszköz nemcsak a központi egység szerepét tölti be, hanem egyúttal riasztó szirénája is. Hétféle hang közül lehet választani, egyik sem túl kellemes a fülnek, de hát éppen ez a lényegük. A kis dobozka 110 dB-es hangot képes kiadni magából, ha teljesülnek a rendszer beállítása során megadott feltételek.
A szem
Az otthonokosítás legnépszerűbb irányai – fénykezelés, energiamenedzsment és biztonság – közül mi az utóbbiba indultunk el, már csak azért is, mert a Merossnál itt található egy ritkaságnak számító újdonság.
Akár egy otthon, akár egy üzleti helyiség biztonságáról van szó, a legtöbben arra gondolnak: jól fog jönni egy mozgásérzékelő. Ami persze igaz, de fontos hozzátenni: sokkal jobban jön egy jelenlétérzékelő. Ilyen a Meross Matter Smart Presence Sensor (MS600), ami van annyira érdekes kütyü, hogy külön tesztet is szenteltünk neki, érdemes elolvasni.
Ezt kapcsolhatja be a lakásában, aki kamerát semmiképp nem akar, de tudni szeretné, ha jár bent valaki
Kamera helyett jelenlétszenzor lehet a megoldás a magánéletük védelmét szem előtt tartó felhasználók számára. Kipróbáltuk a Meross készülékét, amely akkor is felismeri, hogy a helyiségben van bent valaki, ha az mozdulatlan. Ezzel pedig biztonságon túl a kényelem is fokozható.
Itt most legyen elég annyi, hogy a kettő között jelentős különbségek vannak. A jelenlétérzékelő többféle módszert alkalmaz. Tesztünk alanya egyrészt passzív infravörös technológia segítségével észreveszi a mozgást, másrészt radartechnológia által, a légzés és szívverés észlelésével akkor is érzékeli a biológiai jelenlétet, ha az élőlény (ember vagy állat) mozdulatlan. Önmagában mindkét megoldásnak vannak előnyei és hátrányai is, legjobb ötlet tehát egy készülékben mindkettőt használni – éppen ezt tudja a Meross készüléke.
Amelynek előnye még a hasonlóan precíz érzékelést kínáló kamerákkal szemben, hogy a magánéletüket fokozottan féltő felhasználók is nyugodtan használhatják. Akiket nyugtalanít, hogy a kamerás rendszert feltörhetik illetéktelenek, akik így beleshetnek a lakásba, azoknak jó hír, hogy tesztünk alanya sem hangot, sem képet nem rögzít, ezek nélkül tud figyelni a mozgásra és jelenlétre.

A jelenlétérzékelő éppen olyan egyszerűen volt beállítható a Meross alkalmazásában, mint a központi egység, melyre természetesen azonnal kapcsolódott is.
Idő, hő, pára
Egészen másra figyel az MS130, ami teljes anyakönyvezett nevén a Meross Matter Smart Temperature and Humidity Sensor. Falun ezt úgy hívják, hogy asztali óra, és hát valóban az, de azért jóval több dologra képes a pontos idő mutatásánál.
A 9 x 8 x 4 centis készülék előlapja nincs túlbonyolítva, egy 3,7 hüvelykes monokróm LCD-kijelző fogadja az embert, rajta az órán és percen túl fent a dátummal, alul pedig a környező fény erősségével, a páratartalommal és a hőmérséklettel. A tetején található két gomb, ezek funkciója személyre szabható.
Az adatok a gyártói leírás szerint svájci tervezésű szenzorok rögzítik, melyekről az ígéret úgy szól: hőmérséklet esetén 0,1 Celsius-fokos, a páratartalom mérése terén pedig 2 százalékos pontossággal dolgoznak.
A kijelző rendelkezik háttérvilágítással. Ennek ki-bekapcsolása elérhető manuálisan. Ez rezgésérzékeléssel működik, tehát elérhető akár a készülék megérintésével, vagy például az óra alatti asztallap kicsit erőteljesebb megérintésével. De történhet az aktiválás automatikusan is: például megadható, hogy bizonyos fényerősség alatt (sötétben) kapcsoljon be, majd nappalra, amikor szükségtelen, kapcsoljon ki. Ennek köszönhetően az óra akár éjszakai jelzőfényként is használható.
Jelen tesztünk három alanya közül az MS130 az egyetlen, amely elemről megy: a gyártó mellékel is hozzá négy ceruzaelemet (AA), melyek a leírás szerint három éven át biztosítanak elég energiát átlagos használatra.
A készülék nemcsak, hogy hozzáadható a Meross alkalmazáshoz, de a már említett Matter szabvány révén bármely kompatibilis okosotthon-rendszer részét képezheti.
Mi a helyzet a magyar emberek otthonaival?
Az okosotthon megoldások egyre elterjedtebbek Magyarországon. A Reacty Digital felmérése szerint a hazai lakosság 32 százaléka használ valamilyen okosotthon megoldást, és további 40 százalék nyitott a használatára, csak drágállja azt.
Mit tudnak ezek összekapcsolva?
A központi egység nagyjából 8000 forintért szerezhető be a gyártótól, a jelenlétérzékelő 12 ezerért. (Érdemes résen lenni, néhány hazai kereskedőnél több ezer forinttal többe kerülnek.) Ez így 20 ezer forint, és ezért cserébe egy alap biztonsági rendszert már kaphat az ember.
A Meross appban beállítható például, hogy „távolléti” helyzetben – azaz miután az ember (vagy az utolsó családtag is) elhagyta otthonát, akkor a jelenlétérzékelő pozitív jelzése következményeket vonjon maga után. Egy ilyen következmény a felhasználó(k) telefonjára küldött riasztás: valaki van a lakásban. Mivel a hub egyúttal sziréna is, így az is beállítható, hogy az értesítésen túl egyúttal az is megszólaljon ilyenkor, a már említett 110 dB-es hangerővel.
Ha bekapcsolódik a rendszerbe a 18 ezer forintos, hőmérős asztali óra, akkor beállítható, hogy egy bizonyos páratartalom elérése esetén aktiválódjon egy (külön beszerezhető) párátlanító-légtisztító. Fontos lehet egy telefonra érkező hőmérséklet- vagy páratartalom-riasztás egy kamrában, kis borospincében vagy éppen üvegházban/melegházban alkalmazva is. A Meross rendszerében egyébként az is megadható, hogy több feltétel együttes teljesülése esetén érkezzen riasztás vagy induljon be egy folyamat, tehát például csak akkor, ha úgy emelkedik a relatív páratartalom 60 százalék fölé, hogy közben a hőmérséklet 30 fok fölé megy.
Mivel fényérzékelő a jelenlétszenzorban és az asztali órában is van, így bármelyiket használva beállítható például az is, hogy amikor a környezeti fény egy bizonyos mérték alá csökken, akkor egy (külön beszerezhető) okos dugalj aktiválódjon, így áramot kapjon egy (egyébként nem okos) lámpa a szobában.
Összegzés
Tesztünk egyik tanulsága, hogy mindhárom eszköz gyorsan és egyszerűen beüzemelhető volt. Egy kis angol kell hozzá, de ha az megvan, akkor néhány perc alatt az említett hármas alaprendszer mindegyik eleme élesíthető.
Ennél kíváncsibbak voltunk arra, hogy az ilyen, viszonylag olcsó eszközök mennyire megbízhatóan működnek, akár külön-külön, akár együtt. Egyetlen problémába futottunk: a jelenlétérzékelő szoftverét a a többnapos tesztidőszak alatt hiába akartuk frissíteni, rendszeresen hibaüzenetbe fulladtak próbálkozásaink. Ezen túl viszont mindegyik kütyü pontosan és megbízhatóan tette a dolgát, illetve rendszerként is stabilan működtek együtt.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.