Lazítani szeretne? Nézzen nyúlós gyurmázást!
Tudományosan még tisztázatlan, hogy miért, de sokakra megnyugtatóan hat egyes idegesítő tevékenységek látványa és hangja.
Tudományosan még tisztázatlan, hogy miért, de sokakra megnyugtatóan hat egyes idegesítő tevékenységek látványa és hangja.
A testi beteg gyermekkel orvoshoz rohanunk, ugyanilyen fontos, hogy pszichés tünetek esetén szakembert keressünk fel.
Jó lenne, ha létezne olyan csodaszer, amely megvéd minket minden bajtól. De legalább a stressztől. Vagy legalább mérsékelné kicsit a stresszhatásokat. És most ébredj fel kislányom, kisfiam – mondaná az anyukánk, mert ilyen csak a mesékben van. Én pedig azt mondom, hogy ez a csodaszer igenis létezik, méghozzá mindenkiben benne van – úgy hívják, hogy pszichés immunrendszer.
Egy hozzátartozó halála mindig megterhelő, de mi a helyzet akkor, ha a gyászt komplikálttá teszi az elhunytról feltárult titok? A HVG Extra Pszichológia Szalonban vendégeinkkel erről beszélgetünk.
Van-e összefüggés az anyagi javak és a boldogság között, és ha igen, egyenes vagy fordított az arányosság? A néhány éve már lezártnak tűnt témát most más tudományos kutatások nyitották újra, és jutottak az eddigieknek meglehetősen ellentmondó eredményre.
Singer Magdolna gyásztanácsadó Élethazugságok című új könyvében olyan sorsokat tár elénk, amelyek főszereplői gyászolók, akik szerettük halála után szembesülnek annak kisebb-nagyobb titkaival. Főleg nagyobbakkal, derül ki az itt közölt előszóból.
A következő HVG Extra Pszichológia Szalon szakértői segítenek eligazodni.
Ha nem tudunk alaposabban elmélyedni vagy tanfolyamra járni, de szeretnénk egy kicsit barátkozni a módszerrel.
Holnap – Hogyan őrizzük meg a lelki egészségünket a gyorsan változó jövőben? címmel jelent meg egy kiadvány a minap. A 13 trendkutató és 13 pszichológus „párbeszédét” tartalmazó kötet segítséget ad az élet minden területén körülöttünk zajló változások megértéséhez, és ötletekkel szolgálhat ahhoz is, hogyan tudunk alkalmazkodni, reagálni ezekre a változásokra. A szerkesztőt, a klinikai szakpszichológus, egyetemi adjunktus Kapitány-Fövény Mátét kérdeztük.
Mert döntéseket kell hoznunk minden egyes nap.
Nincs szülő, akinek könnyedén menne közölni gyermekével: nem vették fel a focicsapatba, meghalt az aranyhala, el fogunk válni. Némi figyelemmel, empátiával azonban jól is el lehet mondani rossz hírt.
Van, hogy egyszerre távolodnak el a párok, hogy levegőhöz jussanak, és van, hogy az egyik oldal húz bele. Amíg nem szakad szét a harmonika, addig lehet segíteni, hogy a diszharmóniából harmónia szülessen.
Stresszjelekkel szerzünk támogatást magunknak.
Ösztönösen vonzódunk a természethez. A kertünk – legyen szó talpalatnyi földről, egyetlen virágládáról az erkélyen vagy közösségi kertről – egyszerre jelent kiragadott szeletet a végtelen természetből, és szimbolizálja saját házunk tájékát, önmagunkat.
A pozitív pszichológia szellemi atyja, Csíkszentmihályi Mihály 2021-ben bekövetkezett haláláig arra törekedett, hogy megfejtse, hogyan teremthetünk önmagunk számára olyan értelmes és örömteli életet, amely a világunkat is jobbá, gazdagabbá és boldogabbá teheti.
A pozitivitás, a lelki ellenállóképesség, a tudatos jelenlét és tervezés, a szorongás- és stresszoldás technikái ma már mindenki számára hozzáférhetők.
A szerelemnek sokszor semmi sem szab határt, még a közös munkahely sem.
Amikor az egész társadalom feszült a bizonytalanságtól, a kiszámíthatatlanságtól, akkor nem várhatjuk el a gyerekektől sem, hogy kiegyensúlyozottak legyenek. Hogyan ismerheti fel a szülő a szorongás jegyeit óvodás- és kisiskoláskorban, és mit tegyen?
Van, amikor beválik a tinédzsermódszer, és van, amikor nem.
Az elismeréshajszoló sorsát nagymértékben befolyásolja mások véleménye. Ennek gyökerei a gyermekkorba nyúlnak vissza.