HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Tudományosan még tisztázatlan, hogy miért, de sokakra megnyugtatóan hat egyes idegesítő tevékenységek látványa és hangja.

Mikrofonba suttognak, nyúlós anyagokat gyúrnak, tubusokat nyomnak ki – csupa egyhangú, netán idegesítő élmény, de valakiknek mégis kellemes lehet.

Nem véletlen, hogy több mint százmilliószor nézték meg az erre fogékonyak az ilyen tartalmú internetes videókat.

Márpedig aki erre fogékony, arra megnyugtató, lazító hatást gyakorolnak ezek a képek és hangok. A jelenség tudományos neve: Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR), magyarul körülbelül: önkéntelen idegi-érzékszervi reakció.

Az érintettek arról számolnak be, hogy valamiféle kellemes bizsergés, zsibbadás terjed bennük, a fejükből kiindulva akár az egész testükben. Vannak, akik ezt az érintés nélküli élményüket agyi orgazmusként írják le.

A tudományos magyarázat (beleértve azt is, hogy nincs-e ennek káros hatása) egyelőre kutatások tárgya, de annyit már sejtenek, hogy akiknek lassabb a szívverésük, azok fogékonyabbak. Szerepet játszhat az érzékenyebb lelkület is.

Valószínű, hogy a hajlam már gyerekkorban kifejlődik, de kutatók elképzelhetőnek tartják a fordítottját is, hogy eleinte mindenkiben megvan, de a kamaszkor előtt sokakból eltűnik.

A kellemes vagy éppen idegesítő élmények okozta libabőrtől, borzongástól annyiban tér el az ASMR, hogy hosszabb ideig fennáll.

Tudományos kutatás és üzleti felhasználás céljából is foglalkoznak az ASMR-rel, utóbbi esetben leginkább lazító vagy altató megoldások várhatóak valamikor.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a bizonytalan jövőre való felkészüléssel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!