Legtöbben szülőként nem látjuk magunkat bántalmazónak, de vajon biztos, hogy nem vagyunk azok?

Hol húzódik a határ? És ha mégis annak bizonyulunk, mit tegyünk, hogyan kérjünk segítséget, hogy gyermekünk ne örökítse majd tovább a pusztító viselkedést?

  • HVG Extra Pszichológia HVG Extra Pszichológia
Legtöbben szülőként nem látjuk magunkat bántalmazónak, de vajon biztos, hogy nem vagyunk azok?

Gyermekbántalmazás. Muszáj egyértelműnek lenni. Mégpedig rögtön az elején. Az 1997. évi XXXI. törvény (a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról) 6. § (5) így fogalmaz: „A gyermeknek joga van emberi méltósága tiszteletben tartásához, a bántalmazással – fizikai, szexuális vagy lelki erőszakkal –, az elhanyagolással és az információs ártalommal szembeni védelemhez. A gyermek nem vethető alá kínzásnak, testi fenyítésnek és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó büntetésnek, illetve bánásmódnak.”

Az ember ezt elolvassa, megérti, persze-persze, ilyet én sosem tennék, nem kínzom a gyerekemet, nem vagyok vele kegyetlen, félre is teszem a törvénycikkelyt, megnyugszom, hogy én aztán nem vagyok bántalmazó.

A pofon az pofon

A testi fenyítésen viszont jó eséllyel átugrik a szemem. Vagy egy kalap alá veszem az előtte lévő és az utána jövő szavakkal. Pedig nem kéne.

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottság 8. számú Átfogó Kommentárja ugyanis elég egyértelműen definiálja a testi fenyítést: „[…] minden büntetés, amelyben fizikai erőt használnak azzal a szándékkal, hogy valamilyen mértékű fájdalmat vagy kényelmetlenséget okozzanak, akármilyen enyhe legyen is. A legtöbb esetben megütik (»megpofozzák«, » megcsapják«, »elfenekelik«) a gyereket kézzel, vagy más eszközzel – ostorral, pálcával, szíjjal, cipővel, fakanállal stb. Járhat rúgással, a gyerek rázásával, taszigálásával, karmolásával, csípésével, égetéssel, forrázással, nyelésre kényszerítéssel.”

Tehát a pofon is testi fenyítés. Aki pedig testi fenyítést alkalmaz, az bántalmazza a gyerekét. Akkor is, ha csak egyszer.

Jogos érzések

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

De. Itt van egy kis nyelvészeti, szemantikai izgalom. Mégpedig az, hogy az, aki bántalmaz, bántalmazóvá válik. Viszont a magyar nyelvben, a magyar fülnek a bántalmazó szó azt is jelenti, hogy valami rendszerességről, folyamatosságról, folyton előforduló dologról van szó.

Ez viszont nem feltétlenül van így. Aki egyszer ad egy pofont a gyerekének, dühből, tehetetlenségből, frusztrációból, ijedtségből, az is bántalmazza a gyerekét, de nem lesz ettől még notórius bántalmazó. Pláne nem bűnöző. De egyszeri gyermekbántalmazást bizony elkövetett.

És azt is meg kell érteni – és igen, itt a pszichológus is normatív, előíró –, hogy a pofon nincs rendben. Gyereket nem szabad megütni (felnőttet sem). Egyszer sem, dühből sem, sokszor sem, tervezetten sem, sehogy sem. Ettől még van, hogy az ember megüti a gyerekét. Előfordul, mert emberek vagyunk, s mint ilyenek, olykor hibázunk. De a pofon mindig hiba.

Viszont fontos különbséget tenni az egyszeri pofon és a rendszeres, módszeres verés között. Előbbit az ember nem tervezi, az nem része a gyereknevelésnek, az véletlenül van. Mert olykor egy gyerek idegesítő, eltör, tönkretesz dolgokat, elszalad, kiszalad, felesel, veszélybe sodorja magát vagy másokat. A szülő pedig sokszor fáradt, frusztrált, feszült, éhes. Ezek természetes dolgok.

Mindegyik lehet magyarázat a pofonra, de egyik sem teszi jogossá a pofont. Az érzés érvényes, a következmény vállalhatatlan. De ha mégis megtörténik, akkor vállalni kell a szülőnek a tettei következményeit. Lehet, sőt kell is miatta bocsánatot kérni, és mindent meg kell annak érdekében tenni, hogy többet ne fordulhasson elő. A módszeres bántalmazás más ügy.

Olvassa tovább Szél Dávid pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.