HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Megerősíteni a rosszat olykor jót jelent.

Sokszor érezzük tehetetlennek magunkat rossz lelkiállapotban lévő barátunk, családtagunk küzdelmét látva.

Pedig egyszerűbb módja nem is lehetne a támogatásnak, mint néhány, a negatív érzések jogosságát elismerő, együttérző mondat.

Az Ohiói Állami Egyetem nemrég lefolytatott kutatásában 300 önkéntest kértek meg arra, idézzenek fel egy emléket, amikor igazán mérgesek voltak, és meséljenek róla.

A kísérlet egyik részében az interjúztató megerősítő mondatokkal nyugtázta a mesélő negatív érzéseit („Hallgatlak és megértem a dühödet”; „Hát persze, hogy mérges lettél!”).

A másik részében megkérdőjelező, érvénytelenítő visszajelzéseket adott („Miért dühített ez fel ennyire?”; „Ez nem hangzik dühnek”).

A kísérlet alanyainak hangulati változásait végig monitorozták a kutatók.

A kellemetlen emlék felidézése természetesen mindenkiből negatív hangulati állapotot váltott ki. Ám a történetmesélés közben kapott érzelmi visszaigazolás helyreállította ezt a kilengést.

A mesélők a kísérlet végére ugyanolyan jól, vagy még jobban érezték magukat, mint érkezésükkor.

Más történt az érvénytelenítő reakciókat kapó személyekkel. Az ő hangulatuk nem rendeződött vissza a kísérlet végére, náluk a negatív érzelmek inkább erőre kaptak – olvasható a Journal of Positive Psychology oldalain közzétett tanulmányban.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!