szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Komoly erkölcsi kérdéseket vet fel Nagy-Britannia első transznemű - nőnek született - férfi kismamájának esete: orvosetikai szakértők szerint a felnőtteket megillető jogok teljes körű biztosításával nem szabadna kockáztatni a gyermek érdekeit.

"Nem hiszem, hogy a gyermek érdekeit szolgálná a természet ilyenfajta kifordítása" - mondta Josephine Quintavalle, az életvédő Comment on Reproductive Ethics csoport tagja. "Igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni a felnőtteket megillető jogok teljes körű biztosítása érdekében, ugyanakkor azt gondolom, hogy ez néha a gyermek kárára történik" - tette hozzá.

A The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásának értesülései szerint Nagy-Britannia első férfi kismamája - akinek kilétét nem hozták nyilvánosságra - a harmincas éveiben jár, Középnyugat-Angliából származik és hosszú ideje él párkapcsolatban. Az élettársa nemét nem lehet tudni. A férfi tavaly hozta világra kisfiát, miután női hormonokat kapott a nőből férfivá alakító kezelések hatásainak visszafordítására.

A nő bár jogilag férfi lett, méhét nem távolították el a nemátalakító műtét során, így a működőképes petefészke, illetve méhe révén teherbe tudott esni. Joanna Darrell, a brit transzneműek közösségét támogató Beaumont Társaság munkatársa szerint a férfi korábban felkereste a szervezetet, hogy megkérdezze, milyen beavatkozás után nem szülhet már biztosan gyermeket és milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a méh megtartása.

Darrell szerint a kisfiú valószínűleg császármetszéssel jött a világra, de nem kizárt, hogy a férfi képes volt természetes úton a világra hozni. A szervezet szerint ez volt az első ilyen eset a szigetországban, külföldön pedig egy amerikai és egy spanyol férfi esetéről tudnak - mondta Darrell.

Az amerikai származású Thomas Beatie négy évvel ezelőtt sokkolta a világot bejelentésével, miszerint gyermeket vár. A részleges nemátalakító műtéten átesett Beatie azóta három gyermeket hozott a világra. A most 38 éves férfi az összes női reproduktív szervét megtartotta és hormonkezelést kapott menstruációjának és termékenységének visszaállítása érdekében. Állítólag mindegyik gyermekét természetes úton hozta a világra.

A Reproductive Biomedicine Online szerkesztője, Gedis Grudzinskas szerint sok páciens inkább Indiába megy, mert az eljárás kapcsán felmerülő etikai aggályok miatt a brit orvosok többsége nem hajlandó segíteni. A nagy mennyiségű tesztoszteron hormonnak kitett méh és petefészek összefüggésben van a rák kialakulásának kockázatával, ezért a nemátalakító műtétet választó nők többsége kiveteti ezeket a szerveket.

"A legkézenfekvőbb megoldás, amikor a műtéti beavatkozás előtt eltetetnek egy bizonyos mennyiségű petesejtet, így később is lehet saját gyermekük" - magyarázta Christopher Inglefield, nemátalakító műtétekre specializálódott sebész.

Szöges gumival kaptak el egy autóst Miskolcnál a rendőrök

Szöges gumival kaptak el egy autóst Miskolcnál a rendőrök

Kell-e aggódnunk, ha halljuk a saját szívdobogásunkat?

Kell-e aggódnunk, ha halljuk a saját szívdobogásunkat?

Róka vitte el a kerkabarabási kakasszépségverseny tavalyi győztesét

Róka vitte el a kerkabarabási kakasszépségverseny tavalyi győztesét

Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?

Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?