Meglepő felfedezés a delfinek látásával kapcsolatban
A delfinek hasonlóan szemlélik a világot, mint az emberek és a csimpánzok, pedig teljesen más élettérben mozognak. Tomonaga Maszaki, a Kiotói Egyetem munkatársa és kollégái azt vizsgálták, hogyan észlelik a kétdimenziós formákat a palackorrú delfinek – ez a faj szinte minden óceánban és tengerben megtalálható.
A kutatók kilenc, néhány egyszerű ismertetőjeggyel ellátott geometriai formát alakítottak ki, például görbe és egyenes vonalakat, nyitott formákat és hegyesszögeket. A nagojai akvárium három palackorrú delfinének egy kiválasztott formát kellett megérintenie az orrával, majd két, különböző geometriai jellemzőkkel rendelkező forma között ismét felismerni. Ebből a tudósok kikövetkeztethették, milyen struktúrákat használnak a delfinek a felismerésben.
Hasonló tesztfeladatokat végeztettek csimpánzokkal és emberekkel is.
"Meglepő módon a delfinek optikai észlelése nagyon hasonlít a főemlősökéhez" – írják a Scientific Reports című szaklapban megjelent tanulmány szerzői. Különbség főként abban mutatkozik, hogy mely jellemzőkre figyelnek leginkább az állatok. A delfinek és a csimpánzok például elsősorban a hegyesszögekre figyelnek, míg az emberek a görbe vonalakra.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy mind a három vizsgált faj hasonlóan látja a világot, még ha különbözőképpen is alkalmazkodnak életterükhöz és eltérő mértékben hagyatkoznak a látásukra.
Miközben számtalan tanulmány született már, amely a delfinek visszhanggal történő tájékozódását vizsgálja, alig foglalkoztak a tengeri emlősök vizuális képességeivel. Bár a delfinek kevésbé látnak élesen és gyengébb a színlátásuk, mint a főemlősöknek, felismerik a komplex tárgyakat és a gesztusokat.