Tetszett a cikk?

A magyar válogatott Eb-selejtezőn Észak-Írországhoz látogatott. Az első félidő hazai fölénye után a második játékrészben már sokkal kiegyenlítettebb játék folyt, Guzmics szerencsés találatával pedig a vezetést is megszerezte Bernd Storck csapata. A később emberhátrányba kerülő hazai együttes azonban nem adta fel és a hosszabbítás perceiben Lafferty góljával egyenlített, így 1-1 lett a meccs vége.

Észak-Írország számára egyszerű volt a képlet az Eb-selejtezők nyolcadik fordulójában: ha hazai pályán a magyar csapat ellen győzni tud a válogatott, akkor ott is van az Európa bajnokságon. Bernd Storck együttesének ehhez képest jóval nehezebb dolga volt, hiszen a mieinknek ahhoz kellett volna a három pont, hogy versenyben maradjanak a biztos kijutást jelentő csoportmásodik, vagy a legjobb harmadik helyért.

A két csapat ebben a selejtezősorozatban egyébként már találkozott egymással, méghozzá rögtön az első fordulóban. A meccset 2014. szeptember 7-én, tehát pontosan egy évvel ezelőtt játszották a Groupama Arénában, a magyar szövetségi kapitányi posztot pedig még Pintér Attila töltötte be. Azon a meccsen hiába vezetett Priskin Tamás góljával hazánk válogatottja, végül a 2-1-es győzelemnek a vendég Észak-Írország örülhetett.

A Románia elleni 0-0-s döntetlenhez képest négy helyen változott a magyar kezdőcsapat. A sérült Juhász Roland helyén Guzmics Richárd játszhatott, míg Tőzsér Dániel eltiltás miatt nem szerepelhetett, így viszont az éppen eltiltás után visszatérő Gera Zoltán bekerült a kezdőbe. Mellettük még Kalmár Zsolt és Németh Krisztián volt ott a pályán az első perctől, míg Nikolics Nemanja és Stieber Zoltán ezúttal a kispadon kapott helyet.

MTI / Illyés Tibor

Az első félidőt sokkal aktívabban kezdte a hazai csapat, folyamatos beívelésekkel igyekeztek zavarba hozni a magyar védőket, illetve Király Gábort. Bár ezek a lehetőségek hordoztak magukban némi veszélyt, az óriási észak-ír fölény ellenére nem sokszor emelkedhetett meg a pulzusunk az első fél órában. Egy sérülés miatt azonban megint bosszankodhattunk, ugyanis a román meccshez hasonlóan ezúttal is kényszerűségből kellett védőt cserélnie Bernd Storcknak. Elek Ákos helyén a felnőtt válogatottban debütáló Nagy Ádám érkezett a pályára.

Az első 45 percből hátralevő időben kiegyenlítettebb lett a játék, de ez nem azt jelentette, hogy a mieink jobban játszottak volna, csupán az ellenfél vett vissza egy kicsit a tempóból. A második játékrészben aztán végre aktívabbak lettek Dzsudzsákék is, de igazából mindkét oldal a beívelésekkel próbálkozott, ami aztán eredményre is vezetett.

A 74. percben a hazaiak kapusa könnyedén leszedhette volna a középre tekert labdát, ami azonban átcsúszott a kesztyűi között, Guzmics Richárd pedig közelről nem hibázott és a kapuba kotorta a labdát. Az észak-ír játékosok elég idegesek lettek attól, hogy gyakorlatilag a semmiből kerültek hátrányba, aminek az lett az eredménye, hogy Baird ki is állíttatta magát. A védő előbb a magyar térfélen követett el egy szabálytalanságot, majd a kontrát vezető Kalmár után iramodott és őt is csúnyán, hátulról fölvágta. A játékvezető nem sokat vacakolt, egyből két sárgát mutatott fel Bairdnek, aki így hosszas reklamálás után mehetett az öltözőbe.

AFP / Michael Cooper

Az emberhátrányba kerülő hazai együttes azonban nem adta fel, nyomás alá helyezte a magyar kaput, aminek meg is lett az eredménye. Egy jobboldali szögletet követően az egyik észak-ír lövésre szánta el magát, Király pedig csak bravúrral tudta kiszedni a labdát a jobb alsóból. Pechünkre a labda nem maradt a rutinos kapus kezében, hanem az ott ólálkodó Lafferty elé pattant, aki Guzmicshoz hasonlóan közelről nem hibázott és kiegyenlített. Az ötperces hosszabbításban tulajdonképpen ez volt az utolsó momentum, a játékvezető lefújta a meccset, így megint csak egy ponttal gazdagodott a magyar válogatott.

A magyar meccsel egy időben Finnország 1-0-ra verte Feröert, míg Románia és Görögország 0-0-s döntetlent játszott egymással, így nyolc meccset követően így áll az F-csoport:

Észak-Írország – 17 pont

Románia – 16 pont

Magyarország – 13 pont

Finnország – 10 pont

Feröer – 6 pont

Görögország – 3 pont
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!