Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Szabó Yvette
Szerzőnk

Szabó Yvette

Szabó Yvette hvg360

Kaderják Péter: „Ezt a telet csak a megtakarítások menthetik meg”

Európa nagyon lemaradt azokban a kutatásokban, amelyek az energiatárolás lehetőségeit feszegetik, pedig ez kulcskérdés a magyar gazdaságban is – derül ki Kaderják Péter szavaiból, aki az előző Orbán-kormány energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára volt, most pedig egyebek között a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetője. Interjú.

Szabó Yvette hvg360

Heim Péter: Orbánnak ki kellene állnia azzal, hogy a gazdaságban hülyeséget csinált – interjú, 2. rész

Két részben közöljük a Heim Péter befektetési szakértővel készített HVG-interjút. Heim az első részében a globális gáz- és olajpiac problémáiról beszélt, a megoldásban szerinte Iránt kulcsszereplőnek kellene tekinteni, mert nélküle nem lehet biztonságos Európa olaj- és gázellátása. Heim elmondta azt is, milyen energetikai üzletek kötik Iránhoz. A mai folytatásban egyebek közt arról van szó, miért nem szerepelt az elmúlt jó pár évben a hazai közéletben, milyen kapcsolatok fűzik a NER gazdasági potentátjaihoz és az orosz oligarchákhoz, milyen hatalmas üzletekben volt szerepe, miért nem szerették a Fideszben, és miért gondolja, hogy Orbán Viktor ugyanazt a gazdaságpolitikát vitte, mint anno Gyurcsány Ferenc, és Magyarország gazdaságát a katasztrófa szélére vezette.

Szabó Yvette hvg360

Heim Péter: Irán nélkül a következő öt évben nem lehet stabil gáz- és olajellátás Európában

Az orosz–ukrán konfliktus pillanatnyi állásánál is fontosabb most, az energiaválságban az iráni atomalku sorsa – állítja a Századvég volt tulajdonosa, befektetési szakember, aki Iránnal kapcsolatos energetikai ügyekben főtanácsadóként, illetve speciális meghatalmazottként is dolgozik. Heim Péter a vele készült interjú első részében a globális gáz- és olajpiac problémáiról beszél. A holnapi folytatásban egyebek közt arról lesz szó, miért nem szerepelt az elmúlt jó pár évben a hazai közéletben, milyen kapcsolatok fűzik a NER gazdasági potentátjaihoz, milyen hatalmas üzletekben volt szerepe, miért nem szerették a Fideszben, és miért gondolja, hogy Orbán Viktornak nyilvánosan el kellene ismernie, hogy hülyeséget csinált, amikor ugyanazt a gazdaságpolitikát vitte, mint anno Gyurcsány Ferenc, és Magyarország gazdaságát a katasztrófa szélére vezette.

Szabó Yvette HVG Hetilap

Tékozló államférfiú

Államosíthatják a még önkormányzati tulajdonban lévő vízszolgáltató vállalatokat is – értesült a HVG. Ez lenne a kormány megoldása arra, hogy a rezsicsökkentés miatt nem csupán veszteséges az ágazat, de aszályosabb időszakban már a vizet sem tudja mindenütt garantálni.

Szabó Yvette HVG Hetilap

Lezsugázva

Tiltakoznak a kézművesek, és fenntartásait közölte az alapító kulturális egylet is, amiért az idén készpénzmentes lesz a kapolcsi fesztivál. A szervezői tarifák a fesztiválozók számára is felsrófolják az árakat.

Szabó Yvette HVG Hetilap

Megéri a polcpénzét

Romba dőlt egy japán mítosz, ami viszont új lendületet adott egy teljes magyar ágazatnak: bár nem egészen úgy, ahogy jósolták, de az elmúlt két év gyökeresen felforgatta a raktározás logikáját.

Szabó Yvette HVG Hetilap

Kincstári optimizmus

A kormányfő veje immár Budapest több meghatározó ingatlanfejlesztésében is érdekelt, cégcsoportja pedig eddigi legsikeresebb évét tudja maga mögött. Tiborcz István mégsem képes még egy falusias városka focipályáját sem úgy pótolni, hogy a fizetnivalót ne az állam állja.

Szabó Yvette HVG Hetilap

Zsebmetszés

Évente átlagosan több tízezer forintot húz ki minden fogyasztó zsebéből az Orbán-kormány azzal, hogy a jelenlegi formájában akarja megvédeni a rezsicsökkentést. A korábbi tapasztalatok alapján a szolgáltatók a lehető legnagyobb mértékben hárítják át a fogyasztókra a különadók terheit. A tranzakciós illetéknél például a pénzügyi felügyelet annak idején nyilvánosságra hozta, hogy 2013-ban a 164 pénzügyi szervezet közül 154, tehát a 93 százalékuk gyakorlatilag azonnal megemelte a díjait, hogy fedezze az új költséget. Bár a tranzakciós illetéket és a banki díjakat nemcsak a lakosság, hanem a vállalatok is fizetik, mindez újabb százmilliárdokat von el a gazdaságból. Ha az illetékfizetés növekménye valóban csak az értékpapírokra vonatkozik, akkor annyi legalább elmondható, hogy ez nem a legszegényebbeket fogja sújtani – lévén, hogy nincs pénzük, amit befektetnének. Viszont azt az 500 milliárd forintot sem a legszegényebbek kapják, amit most a kormány be akar söpörni a lakossági rezsicsökkentés ellentételezésére. Annak ugyanis a felét, mintegy 250 milliárdot a legnagyobb fogyasztók energiaszámlájára költi az állam: ők a rezsicsökkentésből részesülők 20 százalékát teszik ki. A kedvezményezettek 40 százalékát jelentő legalacsonyabb energiafogyasztók az 500 milliárdnak csak az egytizedéhez jutnak hozzá: ők jellemzően a legszegényebbek, és együttesen mintegy 50 milliárd forint szolgálhatja az ő támogatásukat az új rezsialapból.

1
6 7 8 9 10
18