Mártha Imre: A kormánynak választania kell az összeomlás és az európai klub szabályai között
Meg kellene állapodni Brüsszellel. Azzal a 7,5 milliárd euróval, amelynek a kifizetését felfüggesztette az Európai Unió, gyönyörűen túl lehetne élni a következő hat hónapot, és a forint árfolyama is helyreállna. Egy új jogszabály rendezhetné a létfontosságú közszolgáltatások energiaellátását is – mondja Mártha Imre, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.
HVG: Éles szópárbaj alakult ki Budapest főpolgármestere és a Miniszterelnökséget vezető miniszter között, hogy mire lehet felhasználni a Pakson megtermelt áramot. Ön korábban az MVM élén állva Paksot is felügyelte. Mennyire olcsó, és mire elég az atomerőműben megtermelt áram?
Mártha Imre: A paksi termelési költség a 2021-es mérlegadatok alapján egyértelmű: 12-13 forint kilowattóránként. Ennyiért termelik meg az áramot, amely azután bekerül az MVM portfóliójába. Kérdés, kinek adja el azt az MVM, és milyen áron. A vállalat jelenleg hatósági áron adja el ezt az áramot a lakosságnak, a maradékot pedig piaci áron kell értékesítenie. Nem is adhatja el másként az állami cég, mert ha csak 10 százalékkal a piaci ár alatt adná el, az már hűtlen kezelésnek számítana – hacsak nincsen rá valamilyen jogszabály. Az tehát nem lehetetlen, hogy a Paksi Atomerőmű és a Mátrai Erőmű áramából az önkormányzatok is részesüljenek, csak ehhez a kormánynak jogszabályt kell módosítania, hogy a cég egy meghatározott intézményi, vállalati kör számára költségalapon számolt hatósági áron adhassa el az áramot.
HVG: Ezek szerint a lakossági ellátás után marad még annyi áram, hogy másra is jusson?
M. I. : Ha gondosan kiválogatják a legfontosabb kört, tehát a tömegközlekedést, valamint a közvilágítást – amely úgyis csak éjszaka kell, amikor eleve alacsonyabb a rendszer terhelése – és a kiemelt, létfontosságú intézményeket, mint például a kórházakat, iskolákat, óvodákat, bölcsődéket, akkor minderre elég a Paksi Atomerőmű és a Mátrai Erőmű termelése. Hangsúlyozom: úgy, hogy közben a teljes lakossági kör számára is fennmaradna a rezsicsökkentett áram.
Nem mehetünk el amellett azonban, hogy a Mátrai Erőműben 2010-re már készen volt egy új blokk beruházási csomagja, sikeres közbeszerzés volt, az MVM megszerezte a finanszírozását és a szükséges engedélyeket. Ha a kormány 2010 végén nem állítja le ezt a beruházást, immár hét éve üzemelne ott egy vadonatúj erőmű a hazai lignitbázison.