Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Vándor Éva
Szerzőnk

Vándor Éva

Vándor Éva Élet+Stílus

Az év átverését hozta el Harry és Meghan a Netflixre

A sussexi hercegi pár már tavaly eladta a szavahihetősége egy részét Oprah Winfreynek. Most a Netflix hatrészes sorozatában bedarálják azt is, ami megmaradt a hitelességükből. A korona című sorozatnak legalább jeleznie kellett, hogy fikció, de a Harry & Meghan nem figyelmeztet arra, hogy ebben a produkcióban több a kitalált történet, mint a valóság.

Vándor Éva Élet+Stílus

Hogyan lehet két lábbal a földön maradni, miközben felfordul körülöttünk a világ?

Michelle Obama önéletrajza minden idők egyik legjobb politikai memoárjaként robbant be néhány éve a könyvpiacra. Most újabb könyvvel jelentkezett, a stílusa és hangja ugyanaz, a műfaja kicsit más, viszont nagyon is rezonál a jelenre: eszköztárat kínál egy járványtól és háborútól sújtott, politikailag megosztott, érzelmileg sokkos állapotban lévő világnak. Mindezt alázattal és melegséggel. És most már az is biztos: Michelle Obama a pragmatikus remény legjobb marketingese.

Vándor Éva Élet+Stílus

Távozik a Forma–1 lelkiismerete: búcsú Sebastian Vetteltől

Minden idők egyik legnagyobbja, aki hihetetlenül fiatalon került fel az autóversenyzés csúcsára, de ahogy öregedett, úgy találta meg és használta egyre inkább a hangját, amellyel ugyanúgy képviseli a saját versenyzőtársai érdekeit, mint a méhekét, a nőkét és a bolygóét. Szégyenlős csodagyerekből lett négyszeres világbajnok, majd a paddock bölcse, akinek mindig van valami releváns mondanivalója a világról, amelyben élünk. A versenypályán már nem fogjuk látni megvillanni, de a véleményét ezentúl sem fogja magában tartani. Sebastian Vettel ezen a hétvégén utoljára áll fel a rajtrácsra Forma–1-es autóban.

Vándor Éva Kult

Mi az ára a valóságnak Putyin Oroszországában?

Az utolsó orosz független tévé – ezzel az eposzi jelzővel került be a hírekbe a Dozsgy TV nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után. A 2008-ban indult csatorna eleinte csak szórakoztatni akart, de a putyini rendszer szorításával párhuzamosan mind inkább a sajtószabadság egyre magányosabb élharcosa lett. A tévé történetét bemutató, Magyarországon először a Verzió Dokumentumfilm Fesztiválon látható F@ck this Job című film nemcsak azt mutatja meg, hogy néz ki egy rózsaszín utópia a putyini sötétségben, hanem azt is, hogy az igazság és a propaganda közötti háború frontvonala sokkal tisztább és egyértelműbb, mint ahogy azt a határok elmosásában érdekeltek láttatni szeretnék.

Vándor Éva Élet+Stílus

„A testem szinte szó szerint szétesett, és az alapoktól kezdve kellett ismét összerakni”

Hasonlították már Fred Astaire-hez és Mihail Barisnyikovhoz, de mind inkább úgy tűnik, hogy Steven McRae-t csak önmagával lehet mérni. Olyan utat járt be, amely fájdalmasan és felemelően a sajátja. Három évvel ezelőtt, egy karriergyilkos sérülés után azt mérlegelte, hogy fog-e valaha még táncolni. McRae elképesztő fizikai és lelki erejének a bizonyítéka, hogy ma már ez nem kérdés.

Vándor Éva Élet+Stílus

Renitensek, rebellisek és rohadó iskolák – egy forrongó október kulturális jegyzőkönyve

Miközben az oktatás helyzete miatt dühös tüntetők a jövőért aggódtak, addig Bródy János már a jelenben figyelmeztetett, hogy Magyarország megint a rossz oldalon áll. Még szerencse, hogy George Clooney és Julia Roberts mindig tudja, melyik irányban kell keresni a felhőtlen boldogságot. Ez itt egy visszatekintés az Élet + Stílus és a Kult rovat októberi cikkeire.

Vándor Éva Élet+Stílus

Minél hamarabb megismerjük a szüleink és nagyszüleink traumáit, annál teljesebb életet élhetünk

Amire nem emlékszünk, az nem is fáj – ennek a tévhitnek a lerombolására vállalkozik a neves pszichoanalitikus, Galit Atlas az Érzelmi örökség című könyvében. A generációkon át romboló traumákat már jó ideje vizsgálja a tudomány, a szerző most arra biztatja az olvasóit, hogy ők maguk is vizsgálják meg a múlt sérelmeit, sok esetben ugyanis az érzelmi örökség kibontása a záloga annak, hogy aktív cselekvőként alakítsák a sorsukat. Nemcsak magukért, hanem a következő generációkért is.

Vándor Éva Élet+Stílus

„Csak mert egy spermium véletlenül találkozott egy petesejttel, hagynom kellene, hogy ez a véletlen meghatározza az egész életemet?”

A jogok nemcsak úgy vannak, ki kell harcolni, majd folyamatosan védelmezni kell őket – ezzel a szakmai hitvallással nők milliónak az életét változtatta meg az egyenlőségért vívott küzdelmet az élete utolsó pillanatáig fel nem adó ügyvéd, Gisèle Halimi. A francia közélet rebellis figurájának a nevéhez fűződik több emberi jogi siker, szerepe volt az abortusz legalizálásában, a halálbüntetés eltörlésében, a homoszexualitás dekriminalizációjában, a nemi erőszak elleni törvények megszületésében. A 2020-ban, 93 éves korában meghalt Halimi rendkívüli életét és munkásságát most egy könyv is felidézi, a nézetei és gondolatai pedig semmit sem veszítettek az aktualitásukból.

Vándor Éva Élet+Stílus

Putyin gyerekkora jó ideje már nemcsak őt, hanem az egész világot kísérti

A ma 70 éves orosz elnök gondolkodására és tetteire ha mentséget nem is, de magyarázatot kínálhat a gyerekkora. A gyerekkori barátok és az életrajzírók olyan meghatározó évekről beszélnek, amelyek nyomot hagytak a testtartásában, abban, ahogy a bizalmat, a lojalitást és az árulást kezeli, vagy épp a szlengben, amit használ. Putyin már gyerekként megtanulta, hogy akinek hatalma van, annak igaza is van, hogy a meglévő hierarchiákat csak erőszakkal lehet megváltoztatni, hogy csak az erő számít, és a hatalom zéró összegű játszma. És már húsz évvel ezelőtt is figyelmeztetett: egy utcai huligánt senki ne merjen sarokba szorítani.

Vándor Éva Élet+Stílus

Nem a győzelmei tették naggyá Federert, Federer tette naggyá a teniszt

Kivételes eleganciával viselte azt is, hogy tökéletesnek látták, és ugyanígy kezeli saját búcsúját is. Roger Federer pályája az állhatatosság és kitartás jelképe volt, a játéka látványa pedig egyenesen katarzist jelentett sokaknak. Péntek estére utoljára írták be a nevét hivatalos versenyprogramba, de Federer és a tenisz kapcsolata az örökkévalóságnak szól. Csakúgy, mint az őt körülvevő imádat.

Vándor Éva Élet+Stílus

A királynő, aki beépült az emberek tudatalattijába

II. Erzsébet a maga sztoikus módján mindig figyelmeztetett: a változás az egyetlen dolog, ami állandó. A halála mégis sok embert az identitásában is megráz, erről árulkodnak az élő közvetítésekben megszólaltatott gyászolók mondatai. A reakciók érthetők: a királynő mindent megtett azért, hogy beépüljön a kollektív pszichébe, és ezzel nagyon sok rétege lett a halálát követő gyásznak.

Vándor Éva Élet+Stílus

Egy szerető rehabilitálása: Kamilla csendben végigvitt egy forradalmat

Az ország leggyűlöltebb nője volt nem is olyan rég, most pedig a királynéja lesz ugyanennek az országnak. Ha Károly jó királynak bizonyul, abban elévülhetetlen érdeme lesz Kamillának, és ezt az utódlását nagyon gondosan megtervező II. Erzsébet királynő is tudta. Nem véletlen, hogy nem sokkal a halála előtt írásba adta: Kamillát megilleti a királynéi cím. Az, ahogyan eddig eljutottak, lenyűgöző emberi és PR-mutatvány volt, Kamilla pedig a türelmével, a kitartásával megnyerte a háborút az idővel.

Vándor Éva Élet+Stílus

Ledöntheti-e Meghan Markle szobrát egy könyv?

Meghan Markle a világ számára egy olyan képet rakott össze magáról, amely a legtöbb részletében nem egyezik a valósággal, és a tényeket mindig a saját érdekei szerint görbíti. Ez derül ki legalábbis Tom Bower alapos könyvéből, amelyet bevallottan azért írt, hogy felgyorsítsa a montecitói buborékban élő Sussex házaspár bukását. Bower tulajdonképpen csak a papírmunkát végezte el, Meghanék ugyanis maguk is elég sokat tettek és tesznek azért, hogy a maradék hitelességüket is eljátsszák, és ledöntsék a saját szobrukat.

Vándor Éva Élet+Stílus

Az ÁSZ-elemzés nyomában: tényleg a túl sok diplomás nő az ország legnagyobb baja?

Szexista sztereotípiákra építve fogalmaz meg ajánlásokat az Állami Számvevőszék elemzése, amely a felsőfokú végzettséggel rendelkező nők túlreprezentáltságának a következményeit vizsgálja. A következtetésük az, hogy a túl sok diplomával rendelkező nő árt az ország versenyképességének és a demográfia helyzetének sem tesz jó.

Vándor Éva Élet+Stílus

Justin Bieber metamorfózisa

Péntek este a „világsztár” fogalmát elképesztő magasságokba emelő Justin Bieber lesz a Sziget nagyszínpadának a fellépője, de ahhoz, hogy ez a pillanat eljöjjön, nemcsak egy ijesztő, arcbénulással járó betegséget, hanem sokkal hatalmasabb démonokat is le kellett győznie. Hogyan lett a drogozó, balhézó, csajozó celebből hívő, monogám celeb?

1
4 5 6 7 8
20