Trükközés vagy csoda kellene ahhoz, hogy tartható legyen idén az államadósság szintje
A KSH jelentése alapján túlzottan optimistának tűnik a kormányzati prognózis.
A KSH jelentése alapján túlzottan optimistának tűnik a kormányzati prognózis.
Egyre nehezebben fenntartható a magyar nyugdíjrendszer, a kormány reformot ígért az EU-nak. A lehetséges irányokat vázolja a világ 38 országát tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD abban a tanulmányban, amelyet a magyar kormánnyal együttműködve készített. A kormány egyelőre nem kommentálja a megállapításokat.
Ismét minisztert jelöl az MNB élére Orbán Viktor kormányfő, mert a szemében ez a garancia arra, hogy érvényesítheti befolyását az elvileg és törvény szerint is független intézmény felett.
Az árvíz és a politika összefüggései, a pártok népszerűségi versenyének állása, veszélyes fordulatot vevő globális folyamatok, témák a HVG e heti számából. Fülszöveg.
Amíg újra nem osztja a lapokat a kormányfő, nincs esély arra, hogya magyar gazdaság vetekedő és vitatkozó csúcsvezetői kiegyezzenek, ami bizonytalanságban tartja az üzleti élet szereplőit és a lakosságot is.
Mivel a háború még nem ért véget, indokolt az óvatosság a gazdaságpolitikában is, de jövőre már 3,5 százalék körüli növekedés várható – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a közgazdász-vándorgyűlésen. Folytatódik az államháztartási hiány csökkentése, ennek ellenére 2025-ben nő a családi adókedvezmény, bővülnek az otthonteremtési juttatások, valamint a kis- és középvállalatok is támogatásokra számíthatnak.
„Egyik megálló sem jó annak, aki rossz vonatra szállt” – idézte Bernard Malamud amerikai írót Matolcsy György a közgazdász-vándorgyűlés nyitóelőadásában. Az ok: 2021-ben teljes gazdaságpolitikai úttévesztés történt, emiatt a 2030-ra megjelölt célokat egy évtizeddel el kell halasztani.
Szerzőnk szakújságíróként is jól ismerte a 83 éves korában elhunyt néhai pénzügyminisztert, de kapcsolatban maradtak, amikor Kupa Mihály már nem politizált. Személyes hangvételű nekrológ.
Saját magával van elfoglalva a jegybank és a költségvetés, holott valamit tenniük kellene, hogy újraindítsák a gazdaságot – nyilatkozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki nagyszabású ötletekkel is előállt. Nem ez azonban a magyar gazdaságpolitika egyetlen megoldandó kérdése.
Furcsa hétéves ciklusok jellemzik a magyar gazdaságot, most épp a szűk esztendők korát szenvedjük. Az államadósság terhe alatt szédelgő kormány egyre kevésbé képes takargatni a vergődést.
Négy év, amely megrengette a művészet világát – így jellemezhető a londoni Tate Modern október 20-áig látható expresszionista kiállítása, amely Vaszilij Kandinszkij és művésztársai 1910 körüli müncheni éveit fogja át.
Ezt állítja Gulácsi Gábor és Kerényi Ádám a HVG-nek adott interjújában. Közös tanulmányukban azt állapították meg, hogy Magyarország karanténba záródik, és az uniós támogatások egy részét el fogja bukni.
Egyre-másra küldi a rossz üzeneteket a kormányzat a befektetői és hitelminősítői köröknek. Ezek egyike az egymilliárd eurós kínai hitel elhallgatása, miközben az ázsiai ország nyomulásával büszkélkedik.
Nehezen alkalmazkodik a magyar agrárium a klímaváltozáshoz, a nagygazdák ragaszkodnak a busásan jövedelmező szántóföldi növénytermesztéshez, a társas vállalkozások alatt pedig fogy a föld – mondja Raskó György egykori államtitkár, agrárvállalkozó.
„Szét kell tépnem és el kell égetnem a múltam” – írja a könyvhéten megjelent kötete előszavában Lady Chatterley, akinek alakját csaknem száz éve egy angol író teremtette meg, ám a személyét most egy magyar költő vette kölcsön, aki inkognitóban ír erotikus és lélekelemző verseket.
Egy alig-alig működő alapítványnak adták el részesedésüket a GKI korábbi fő tulajdonosai, az elnöki pozíciót pedig Hannya Nimer vette át, aki karnyújtásnyira van a kormányzati elittől. Az 1990-es évek négy nagy kutatói műhelye közül már csak a Kopint-Tárki van talpon.
Teljes életművét átfogó kiállítással tiszteleg a londoni Tate Modern a 92. életévében járó sokoldalú alkotó, Yoko Ono előtt, akiről a The Financial Times azt írta: végre azt kapta, amit megérdemelt.
Az euróbevezetés egyetlen feltételét sem teljesíti Magyarország jelenleg, valamennyi uniós vetélytársánál távolabb van a közös valuta átvételétől – derül ki az Európai Bizottság és az EKB friss jelentéséből.
A Magyar Nemzeti Banknak a saját tőkéjét is ezermilliárd forintot meghaladó mínuszba vitte a vesztesége 2023 végére, amelyet azonban nem kell a költségvetésnek kipótolnia – egyelőre. Áttetkintjük, hogy mi vezetett a hatalmas hiány kialakulásához, és miért nem fizet a kormány.
Érdemes lazítani a vendégmunkások foglalkoztatási szigorán, ha valóban több százezerrel növelné a kormány a munkavállalók táborát, ám ez az idegenek elleni kampányok után nehezen kivitelezhető.