Matolcsy távozása jó alkalom Orbánnak az MNB megregulázására

9 perc

2024.09.23. 09:00

2024.09.23. 10:10

Ismét minisztert jelöl az MNB élére Orbán Viktor kormányfő, mert a szemében ez a garancia arra, hogy érvényesítheti befolyását az elvileg és törvény szerint is független intézmény felett.

Teher alatt nő a pálma – tartja a mondás, amely azonban aligha alkalmazható a központi és nemzeti bankokra. Egyre nagyobb nyomás nehezedik rájuk a globális inflációs hullám következtében, amelynek megfékezésén és a pénzügyi stabilitás megvédésén kívül elvárják tőlük a gazdasági növekedés támogatását is, márpedig ez a többszörös teher nem növeli eredményességüket. „A járvány utáni inflációs szintek a jegybanki politika szigorítását kényszerítették ki, ennek következtében lassult a gazdasági növekedés, nőtt a munkanélküliség, romlott a költségvetés helyzete” – összegezte tapasztalatait a minap Tobias Adrian, a Nemzetközi Valutaalap pénzügyi és tőkepiaci osztályának a vezetője, aki úgy látja, „a parlament és a piaci szereplők fokozott elvárásokat támasztanak, hogy a központi bank mit tehet meg, és mit kell tennie”.

Még a legnagyobbak (az amerikai Fed, az Európai Központi Bank és a Bank of England) függetlenségét is érte kritika, hogy transzparensebben kellene működniük, legyenek elszámoltathatók – sorolta Adrian. A bírálatoknak van szakmai vetülete is: a 2008–2009-es válság után túl sokáig tartották alacsonyan, némelyikük negatív tartományban az irányadó kamatot, és indokolatlanul hosszan ösztönözték más, nem hagyományos eszközökkel is a hitelezést, ami közrejátszott abban, hogy a pandémia után felpörgött az infláció. Most pedig azért nehezedik rájuk kormányzati nyomás, hogy lazítsanak, segítsék a fellendülést, hiszen az inflációs veszély már elmúlt.

Matolcsy távozásáig maradhat az anarchia a gazdasági vezetésben, Orbán nem tud vagy nem akar rendet vágni

Amíg újra nem osztja a lapokat a kormányfő, nincs esély arra, hogy a magyar gazdaság vetekedő és vitatkozó csúcsvezetői kiegyezzenek, ami bizonytalanságban tartja az üzleti élet szereplőit és a lakosságot is.

A globális képbe beleillik Magyarország is. Matolcsy György elnök foggal-körömmel védi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, egyrészt a kormányzat kamatcsökkentést szorgalmazó szándékai ellen, másrészt azért, hogy a függetlenség a jegybanki gazdálkodás minden mozzanatára kiterjedjen.

A monetáris tanács (MT) egyelőre óvatos, legutóbb változatlanul hagyta az alapkamatot, és nem hirdetett végső győzelmet az infláció felett, mint a nemzetgazdasági miniszter, aki szerint a kormány már tartósan alacsony szintre szorította vissza.

Matolcsy sikerrel torpedózta meg a pénzügyi tárca törvényjavaslatát, amely a mostaninál szélesebb hatáskört adott volna az MNB felügyelőbizottságának.