Farkas Zoltán: Kupa Mihály derűs emlékezete

Szerzőnk szakújságíróként is jól ismerte a 83 éves korában elhunyt néhai pénzügyminisztert, de kapcsolatban maradtak, amikor Kupa Mihály már nem politizált. Személyes hangvételű nekrológ.

Farkas Zoltán: Kupa Mihály derűs emlékezete

Nem illenék hozzá a siránkozás. Bármennyire szívszorító is a távozása, barátainak és tisztelőinek elsőként a lényéből, a személyéből áradó derű jut az eszébe. Ő még bosszankodni is vidáman tudott.

Legendás történetek fűződnek a nevéhez, például ilyenek. Jellegzetes epizódok hosszú pályája során.

Az 1980-as évek elején a Hagelmayer István vezette Pénzügykutatási Intézet elnökhelyettese volt, amikor választás elé állították: vagy elvállalja az akkor létesített pénzügypolitikai főosztály vezetését, vagy kiküldik tanácsadónak Angolába. A főosztály élére ő volt a jelölt, ő kezdte ugyanis az államháztartás rendbetételét, egy tervezett reform előtt a büdzsé átvilágítását. Csakhogy Kupa akkor még eliszkolt az államigazgatási teendők elől, inkább Afrikát választotta. És vele három hónap éhezést, lövöldözést. Az idő tájt rengeteg tanácsadó nyüzsgött Angolában a szocialista országokból. Egyedül mi tanácsoltuk az angolaiaknak (mármint a forradalmi erőknek), kerüljék el a totális államosítást, hagyják a magángazdaságot is fejlődni, igyekezzenek vegyes gazdaságot kialakítani, különben azonnal hiány lesz mindenből – mesélte később. Küldött egy képeslapot, amelyen egy ébenfekete bőrű ifjú hölgy pózolt félmeztelenül, deréktól lefelé népviseletben. A magyar külkereskedelem nekik akar melltartót eladni! – élcelődött, ám ma már kideríthetetlen, volt-e érdemi alapja a feltételezésnek. Ami pedig a sztori komolyabb részét illeti, évekkel később, Washingtonban találkozott egy angolai fiatalemberrel, aki megismerte, sőt arra is emlékezett, hogy figyelmeztette egykori vendéglátóit, ne ragaszkodjanak a kizárólagos szocialista tulajdonhoz, amit például a szovjet elvtársak nyomtak. Neked volt igazad – mondta rezignáltan az afrikai kolléga.   

Meghalt Kupa Mihály volt pénzügyminiszter

1990 és 1993 között töltött be miniszteri posztot.

Az 1990-es szabad választások előtt, 1989 októberében az Országgyűlés megalapította az Állami Számvevőszéket. Kupát az elnök Hagelmayer István egyik helyettesének jelölték, de a pártállam parlamentje nem választotta meg. Kupa az addigra már elgyűlölt adóreform emblematikus alakja volt, főosztályvezetőként, az adóreform-bizottság titkáraként nagyon sokat tett, hogy megértesse a közvéleménnyel, mi fán terem a bevezetendő személyi jövedelemadó és az általános forgalmi adó. Utóbbit nem volt szabad értéktöbbletadónak nevezni, abban a reményben, talán a szovjet elvtársak nem veszik észre, hogy a magyar kormány megint a Nyugatot kopírozza, amikor bevezeti a Mehrwertsteuert vagy a Value-Added Taxet. Pedig ezt tette.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.