szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legjobb 75 technológiája közé válogatták be egyedüli magyarként a forradalmian új sebészeti eszközt, a JEDI-kést a World's Best Technology fórumán.


A megmérettetésében a felfedezésre váró technológiákat több mint 100 befektető értékeli, köztük a Fortune 500-ba tartozó cégek képviselői. Az évente megrendezésre kerülő versenybe az Egyesült Államok és a világ legnevesebb egyetemei, laboratóriumai és kutatóhelyei neveznek újdonságaikkal.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy akik ide bekerülnek, azok rövid időn belül találnak maguknak jelentős üzleti partnert. Az intelligens sebészeti eszközt, a JEDI-kést a hazai találmányok felkutatásával és nemzetközi piaci hasznosításával foglalkozó ValDeal Innovációs Zrt. juttatta el a nemzetközi megmérettetésre - tudatta az MTI-vel Csíkos Péter, a cég projektfejlesztési igazgatója.

Az intelligens JEDI-kés operáció közben folyamatosan információt nyújt a vizsgált szövet kémiai jellegzetességéről és arról, hogy tartalmaz-e rákos sejteket. Takáts Zoltán találmánya lényegesen felgyorsítja a biológiai szövetanalízist, ugyanakkor megnöveli annak pontosságát. Segíti az orvos döntését a megfelelő gyógyszer kiválasztásáról és adagolásáról.

Az éppen vágott szövet molekuláinak ionizációján és tömegspektrográfiás mérésén alapuló módszernek köszönhetően a jövőben a tumoros betegek műtéteinél nem kellene az orvosnak várnia a szövettani vizsgálatok eredményére a műtét folytatásához. A műszerrel bármely felület kémiai elemzése elvégezhető sebészi tisztaságú környezetben is. Az eszköz fő alkalmazási területe a ráksebészet, érsebészet, illetve a bőrgyógyászati és a plasztikai sebészet.

A technológiák végső értékelése márciusban lesz, addig amerikai befektetők és szakemberek csapata segít a stratégia kialakításában és készíti fel a feltalálókat arra, hogyan "adják el" magukat és találmányukat a potenciális befektetőknek. Takáts Zoltán másfél évvel ezelőtt jelentkezett a ValDeal-nál merész, ám tudományosan alátámasztott tervével, melynek megvalósításához szakmai és befektetői partnereket keresett.

Azóta a Harvard Medical School stratégiai együttműködést javasolt a JEDI lézerkés tesztelésére és piaci hasznosításában való részvételre, valamint egy magyar befektető is jelentős összeggel beszállt a technológia teljes kifejlesztésébe és véglegesítésébe. Az innováció menedzsmenttel foglalkozó ValDeal célja, hogy a jó ötletekből sikeres üzlet válhasson - közölte Csíkos Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megjósolja a daganat viselkedését egy új orvosi módszer

A Stanford egyetem kutatói egy olyan módszert fejlesztettek ki, amelynek segítségével szövettani vizsgálatok nélkül tudják megjósolni, hogy mi történik az emberi testben. A szakértők a sci-fikből ismert azonnali röntgenhez hasonlították az új találmányt.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Vastagbélrák: hogyan kerülhető el a biztos halál?

Magyarországon évente kilencezer új betegnél diagnosztizálnak vastag- illetve végbélrákot, amivel a kór a második leggyakoribb rosszindulatú betegség lett itthon. A jó hír csupán az, hogy a baj korai felismerésével szinte valamennyi esetben garantált a gyógyulás. Így szinte érthetetlen a riasztó halálozási adat: csaknem minden második páciens belehal a betegségbe. Hogyan ismerhető fel időben, s hogyan orvosolható a halálos kór? Február 4. a rák világnapja.

MTI Itthon

Kétmilliárdos fejlesztés a nyíregyházi kórházban

Csaknem kétmilliárd forint összegű beruházással fejlesztik a nyíregyházi megyei Jósa András Oktató Kórházat; a súlyponti intézmények közé került gyógyintézetben márciusban már be is fejeződött az ápolási osztály kialakítása és a patológiai részleg rekonstrukciója, októberre pedig kész lesz az Európai Unió támogatásával épülő diagnosztikai és szűrőközpont - közölték a kórház illetékesei.