Volt miniszter: A luxus szolgálati villával akarták megvenni Ruszin-Szendi hűségét

A honvédelmi miniszternek (Szalay-Bobrovniczky Kristófnak), de legalább az államtitkárának kellett engedélyeznie 2022-ben a volt vezérkari főnök luxus szolgálati lakásával kapcsolatos kiadásokat.

  • HVG HVG
Volt miniszter: A luxus szolgálati villával akarták megvenni Ruszin-Szendi hűségét

A honvédséget kiszolgáló HM EI Zrt. nagy értékű beszerzéseiről az állami cég tulajdonosa, vagyis a tulajdonosi jogok gyakorlója dönt. 2022-ben, Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök szolgálati villájának felújításakor és berendezésekor a tulajdonosi jogok gyakorlója az ingatlanfelújítás idején Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter volt – emlékeztet cikkében a 24.hu.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentéséből derült ki, hogy a HM EI Zrt. 235 millió forintért vásárolta az ingatlant (ekkor a HM EI tulajdonosi jogainak gyakorlója nem a honvédelmi miniszter volt, hanem Mager Andrea állami vagyonért felelős miniszter), és

a cég 652,5 millió forintért hajtott végre beruházásokat az ingatlanon (már a honvédelmi miniszter joggyakorlása alatt), továbbá a volt vezérkari főnök és felesége igényei alapján a HM EI Zrt. további bruttó 132,2 millió forintért vásárolt ingóságokat.

A miniszteri, minisztériumi felelősséget firtató kérdésekre sem a honvédelmi tárca, sem a HM EI nem válaszolt.

KEHI

„A mi időnkben a minisztériumnak kellett minden ehhez hasonló beszerzést engedélyeznie. Tehát,

amikor mi vásároltunk a vezérkari főnöknek lakást, minden az én tudtommal, beleegyezésemmel, jóváhagyásommal történt, és ez egyébként most sincs másképpen

– nyilatkozta a lapnak Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter az ügymenettel kapcsolatban.

Juhász Ferenc volt szocialista honvédelmi miniszter és Fapál László volt közigazgatási államtitkára az ellenük jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés vádjával folytatott büntetőperben
MTI / Koszticsák Szilárd

Juhász szerint a kiadásokról szóló felhatalmazást vagy a miniszter, vagy a közigazgatási államtitkár írhatta alá. A volt miniszter szerint Ruszin-Szendi – mint a rendszer része – járandóságként foghatta fel a lakást. A minisztériumi vezetők pedig

így akarták kifizetni az első katonát, így akarták megvenni a lojalitását, így akarták bevenni a brancsba, merthogy mi kaszinózunk, lopunk, neked meg adunk szolgálati lakást.

(Ha valaki, Juhász sokat tud a szolgálati lakásokról: hűtlen kezeléssel vádolta meg az ügyészség, amiért engedélyezte a közigazgatási államtitkárának, hogy megvásárolhassa a szolgálati lakását, a bíróság azonban jogerősen felmentette a vádak alól.)

A vezérkari főnöknek csak a Magyar Honvédség tekintetében van szigorú alá-fölé rendeltsége, a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg annak gazdálkodó szervei tekintetében semmilyen hatásköre nincs. „A HM EI Zrt. nem fog biliárdasztalt vásárolni vezérkari főnöki igényre négymillió forintért, ezt valakinek jóvá kellett hagynia a tulajdonos részéről” – véli egy másik, neve elhallgatását kérő volt minisztériumi vezető. Szerinte minimum államtitkári szinten történhetett a Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villájával kapcsolatos beszerzések jóváhagyása, engedélyezése, vélhetően ezért sem tettek feljelentést az ügyben.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek