szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Alekszandr Dorozsko a vád szerint behatolt az IMS Health szervereibe, s ott elolvasta a cég...

Alekszandr Dorozsko a vád szerint behatolt az IMS Health szervereibe, s ott elolvasta a cég kihirdetésre váró pénzügyi eredményeit. Ezek után IMS Health részvényeinek eladására adott utasítást, ámde közel 42 ezer dollárért opciókat kötött ki arra az esetre, ha a következő három napban esne a papírok árfolyama. Amikor órákkal később közzétették a cég - természetesen csalódást keltő - eredményeit, az árfolyam nagyot zuhant, s Dorozsko több mint 296 ezer dollár nyereséget könyvelhetett el.

Pontosabban: könyvelni könyvelhetett, de hozzá mégsem juthatott, mert az amerikai tőzsdefelügyelet (Securities and Exchange Commission, SEC) bennfentes kereskedés jeleire vadászó számítógépes rendszere gyanúsnak találta az ügyletet, s a hackernek a még bróker-ügynökségnél lévő pénzét zárolták.

Ámde most jön az újabb csavar. Mivel Dorozsko nem tippet kapott valakitől, hanem egy számítógépből szerezte az információt, egy bíró úgy döntött: a hacker a tőzsdetörvényt nem sértette meg, tehát nem lehet tőle megtagadni a nyereséget.

Persze maga a bíró is elismerte a helyzet abszurditását, csak éppen álláspontja szerint számítógépes bűncselekmény miatt kell vádat emelni Dorozsko ellen. Ettől azonban az amerikai igazságügy-minisztérium elzárkózott, mondván: Ukrajnában túl nehéz lenne eljárást kezdeményezni.

A tőzsdefelügyelet továbbra is azt hangoztatja, hogy a vádlott az információt csalással szerezte meg, csak éppen nem embertől, hanem számítógéptől. Dorozsko ügyvédje azonban visszautasítja ezt. "Még hogy be lehessen csapni egy számítógépet! - jelentette ki. - Egyszerűen csúcstechnológiás tolvajkulcsról van szó."

(Forrás: VirusBuster team)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!