Simone Biles egy kivételes tornász, akinek gravitációt meghazudtoló gyakorlatai az elmúlt három olimpián mindenkit bámulatba ejtettek. Hét olimpiai bajnoki cím és 23 világbajnoki győzelem fűződik a nevéhez, de most úgy tűnik, beigazolódik Warren Buffett amerikai üzletember mondása: húsz évbe telik felépíteni a jó hírnevet, és mindössze öt perc elég ahhoz, hogy tönkretedd.
Biles nagy botrányt kavart bejegyzésének célkeresztjében Riley Gaines állt, egy korábbi amerikai úszó, aki amellett, hogy Donald Trump lelkes támogatója, szenvedélyesen kampányol amellett, hogy biológiai értelemben férfinak született sportolók ne versenyezhessenek a nők között. A konzervatív elveket valló aktivistát Lia Thomas terelte a genderpolitika irányába, aki miután évekig a Pennsylvania Egyetem férfi csapatában versenyzett, 2019-ben nemváltásba kezdett, majd három évvel később egyetemi bajnok lett a nők mezőnyében – többek között Gainest és a magyar György Rékát legyőzve.

Egyetlen poszt mindent boríthat
A témában rendszeresen megnyilvánuló Gaines az elmúlt hetekben felhívta a figyelmet egy minnesotai női softballcsapat sikerére is, amely ebben a hónapban úgy lett állami bajnok, hogy az egyik sztárjátékosa férfiként látta meg a napvilágot. Biles korábban már olyan fontos témákról beszélt nyilvánosan, mint a sportolókat érintő mentális nehézségek – a témában jó szívvel ajánljuk a Penge podcast valamennyi adását –, ezúttal azonban úgy tűnik, hogy futóhomokra tévedt. Egy odavetett üzenettel indult minden, amelyben nyers stílusban reagált Gaines softballos posztjára.
Bánts inkább olyat, aki veled egy súlycsoportban van. Ironikus, hogy az egy férfi lenne
– írta Biles, majd úgy folytatta:
Te tényleg beteg vagy, egy sértődött vesztes. Inkább fel kellene emelned a transzközösséget, meg kellene találnod a módját, hogy a sporttársadalom befogadóvá váljon. Ez lehetne akár egy külön, a transznemű sportolóknak létrehívott kategória, ahol biztonságosabban érezhetik magukat. De te ehelyett csak bántod őket. Egyvalami biztos: amíg te jelen vagy a sportban, senki sincs biztonságban.

A Telegraph elemző cikkében arra hívja fel a figyelmet, a probléma nem csupán a durva hangnem és a személyeskedő támadás volt, hanem a „megdöbbentő képmutatás” is. Ugyanarról a Simone Bilesról van szó, aki a 2021-es tokiói olimpián világszintű együttérzést váltott ki, amikor több versenyszámból is visszalépett, hogy a mentális egészségére koncentrálhasson, illetve, aki 2020-ban szenvedélyes kiállásban ítélte el a body-shaminget és azt a társadalmi nyomást, amely a nőket arra kényszeríti, hogy megfeleljenek a szépségideál szűkre szabott elvárásainak.
„Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem viselt meg, amit az emberek a karjaimról, a lábaimról, a testemről, és arról mondtak, hogyan nézek ki egy ruhában, tornadresszben, fürdőruhában vagy akár csak egy hétköznapi nadrágban” – nyilatkozta korábban Biles. Most pedig, öt évvel később, ugyanaz az ember kigúnyolt egy női sportolót – aki hozzá hasonlóan izmos, de a transzneműekről egészen más véleményen van – azzal a felütéssel, hogy olyan a testfelépítése, mint egy férfié.
Biles, a bánatlamzó?
Kettejük nyilvános csatározására aztán többen is rákapcsolódtak. Danica Patrick, az IndyCar első női futamgyőztese gyorsan Gaines pártjára állt, akárcsak a 18 egyéni Grand Slam-győzelemmel büszkélkedő Martina Navratilova, aki ugyan politikailag távol áll Gaines nézeteitől – míg Gaines elkötelezett republikánus, Navratilova mélyen demokrata –, de ebben a kérdésben tökéletesen azonosulni tud vele. „Politikailag nem is lehetnénk messzebb egymástól, de abban, hogy a sport biztonságos és igazságos maradjon a nők számára, 100 százalékig egyetértek vele” – fogalmazott a korábbi világelső teniszező.

A Biles elleni negatív visszhang azonban tovább folytatódott, Pandóra szelencéjét Mykayla Skinner amerikai tornász nyitotta ki – aki a párizsi olimpián csapattársa volt Bilesnak –, a napokban pedig azt írta:
Pályafutásom során sokszor előfordult, hogy Simone bántott és megalázott, de eddig inkább hallgattam a csapattársaim érdekében, hiszen hatalmas a támogatottsága.
Biles nem reagált a hozzá intézett vádakra, bár Riley Gaines felé egy gondosan megfogalmazott bocsánatkérést már közzétett, elismerve: „Nem segített, hogy személyeskedtem Riley-val.” Magyarázatként hozzátette: „Ezek érzékeny, összetett kérdések, amelyekre őszintén szólva nincsenek kész válaszaim vagy megoldásaim, de úgy hiszem, az empátiával és a kölcsönös tisztelettel kellene kezdeni.” Biles mindezek után törölte X-fiókját, amire Gainesnek ismét reagálnia kellett. Posztjában azt írta, „szomorú látni egy sportági ikon zuhanását”.
– has an incredibly unpopular and morally indefensible take
— Riley Gaines (@Riley_Gaines_) June 23, 2025
– gets rightfully ridiculed for it
– issues a groveling public apology after unrelenting backlash
– deletes account to pretend it never happened
Sad to see such a phenom go down like this https://t.co/AiYir3kRG5
Továbbra is megoldatlan a transz sportolók ügye
Riley Gaines a tavaly nyári olimpia alatt is lelkesen posztolgatott a Twitteren, miután Helif körül világszintű botrány alakult ki, amikor első párizsi ellenfele, az olasz Angela Carini 46 másodperc után feladta a mérkőzést, mert féltette a testi épségét. Helifet még 2023-ban a Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) egy kromoszómavizsgálatra hivatkozva kizárta a világbajnokságról, konkrét bizonyítékokat azonban nem mutattak be, a teszteredményeket sem hozták nyilvánosságra. Sajtóértesülések szerint – és korábban erről beszélt Kovács Kokó István, az IBA korábbi főtitkára is – Helif DNS-tesztje azt mutatta, hogy a férfiakra jellemző XY kromoszómákkal rendelkezik.
A Nemzetközi Olimpia Bizottság azonban kétségbe vonta a teszt létjogosultságát, így Helif elindulhatott az olimpián. A játékok idején Thomas Bach, a NOB korábbi elnöke és a szervezet szóvivője, Mark Adams is arról beszélt, hogy Helif nőnek született, így szerepel az anyakönyvi kivonatában, nőként élt és sportolt mindaddig, és az útlevelében is az áll, hogy nő. „Ez egyértelműen a női lét meghatározása” – tette hozzá Bach.
A magyar nyilvánosságban azután lett nagy visszhangja az ügynek, hogy az algériai ökölvívó a magyar Hámori Lucával került össze az olimpiai negyeddöntőben. A magyar kormány igyekezett politikai mederbe terelni a témát, még hónapokkal később is keltette a hangulatot az ügyben, de tiltakozott a Magyar Ökölvívó Szakszövetség és a Magyar Olimpiai Bizottság is.
Hámori Luca később arról beszélt a HVG-nek adott interjúban, „nekem ez egy csalódás, hogy amiatt emlékeznek rám az emberek, hogy Heliffel bokszoltam, és nem azért, mert első magyar nőként ötödik helyen végeztem az olimpián. Ezt volt a legnehezebb elfogadni.” Arra a kérdésünkre, hogy volt-e bármi, amit esetleg megbánt, azt mondta, „ha a telefonomat lerakom időben, és azzal foglalkozom, amiért odamentem, akkor mindez nem történik meg”.
Friss fejlemény Helif ügyében, hogy az olimpiai aranyérmes algériai csak akkor indulhat az új nemzetközi sportági szövetség égisze alatt rendezett versenyeken, ha vállalja az újonnan előírt nemi vizsgálatot. Közleményében a World Boxing nevesítette is Helifet mint olyan versenyzőt, akit az új szabályozás érint. A nemzetközi szövetség az algériai szervezetnek is levelet küldött, amit később nyilvánosságra hozott, ebben pedig arról írtak, az új alkalmassági szabályokat azzal a céllal dolgozták ki, hogy megóvják a küzdősportokban résztvevőket, figyelembe véve „az olimpiai stílusú ökölvívás jelentette fizikai veszélyeket”.
Néhány nappal később a WB aztán újabb közleményben kért bocsánatot Heliftől, amiért korábban név szerint emlegették. A szervezet elnöke, Boris van der Vorst személyesen írt az algériai szövetségnek, hogy elismerje, hibáztak. Erre végül sem Helif, sem az algériai szövetség nem reagált, de a bokszoló végül nem indult el az Eindhoven-kupán, amelyen már nemi vizsgálatnak vetették volna alá.