szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeptember 30-án a német repülési és űrkutatási központban bemutatták a világ első, kizárólag üzemanyagcellákkal működő repülőgépét. A fejlesztés egyszerű és biztonságos megoldást kínál ahhoz, hogy a légi közlekedés környezetbaráttá válhasson.

A német intézet gépének látványterve
A Cleantechnica.com weboldal értesülései szerint a német gépet úgynevezett polimer-elektrolit membrán (PEM) üzemanyagcella működteti, amely 120 és 180 Celsius-fok között működik, ezért csupán egy egyszerű hűtőrendszerre van szükség, nem kell hozzá vízhűtés, emellett a hidrogéngázban található szennyeződések sem gátolják az üzemszerű működésben.

A német kutatók fejlesztését ígéretesnek nevezték, bár a technológia még finomításra szorul, mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülhetne. A PEM-cellákat a várakozások szerint kisebb testű gépekben alkalmazzák majd.

A német intézet nem az első, amely az üzemanyagcellák efféle felhasználását kutatja. Idén áprilisban a Boeing 20 perces tesztrepülést hajtott végre egy olyan géppel, amely kizárólag a fedélzeten elhelyezett cellákból kapta az energiát. A mostani repülővel szemben azonban a Boeing modellje a felszállásnál hagyományos lítium-ion akkumulátorokat használt.

A legvalószínűbb forgatókönyv szerint az üzemanyagcellás gépek egyelőre nem kerülnek sorozatgyártásba a közeli jövőben, de a telepeket a kisegítő generátorok helyett már felhasználnák a repülőtervezők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Hogyan veszítsünk sok pénzt üzemanyagcellákkal?

A tőzsdén forgó, üzemanyagcellákat gyártó cégek növekvő forgalom mellett komoly veszteségeket termelnek. Éppen ezért bánjunk óvatosan az ilyen részvények vásárlásával. Akad olyan vállalat is, amelynek részvényei éppen huszonhatszor érnek kevesebbet, mint hét-nyolc évvel ezelőtt.

hvg.hu Tech

Jön az üzemanyagcellás repülőgép

Egy európai kutatási projekt keretében városok közti közlekedésre alkalmas kisméretű repülőgépet fejlesztenek, amely hozzájárulhat a környezetbarát légiközlekedés megteremtéséhez.