szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Richard Garriott amerikai űrturista hétfőn kijelentette, boldog, hogy az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) orvosainak tilalma ellenére mégiscsak eljutott a világűrbe.

Richard Garriott, akit a PC-s játékosok
csak Lord Britishként ismernek
© NASA
Az amerikai űrturista a Moszkva melletti Csillagvárosban tartott sajtóértekezleten egyebek között azt mondta: az űrhajó indulása olyan, mint egy jó balett - erőteljes, érzelemdús és nagyon elegáns. A Nemzetközi Űrállomáson járt 17. expedíció két orosz tagja, Szergej Volkov és Oleg Kononyenko arról számolt be, hogy elégedett az elvégzett munkával, és szeretne újra repülni.

A Szojuz TMA-12 űrhajó fedélzetén pénteken a Földre  visszatért Garriott egyenesen háláját fejezte ki a NASA orvosainak, amiért látása miatt nem vették fel az űrhajósok sorába, mert - mint mondta - ha ez nem történt volna meg, soha nem küzdött volna ennyit azért, hogy eljusson az űrbe.

Garriott, - akinek édesapja, Owen Garriott, a NASA űrhajósa - úgy vélte: a nemzetközi pénzügyi válsági miatt aligha jelentkeznek kevesebben űturistának. "A várakozók sora hosszú, és ez így is marad a következő években" - vélekedett, annak ellenére, hogy elismerte, ő szeretett volna az első űrturista lenni, de az akkori gazdasági válság megakadályozta ebben.

A tíznapos űrutazás Garriottnak 30 millió dollárjába, vagyis vagyona jelentős részébe került, de kijelentette: nem sajnálja a pénzt. Még útja előtt elmondta: a gyermekkori álmok megvalósítása számára a legjobb pénzbefektetés.  

Richard Garriott: más szemmel
Richard Allen Garriott a számítógépes játékipar egyik kiemelkedő fejlesztője: felelős a PC-s szerepjátékok egyik alapjának tekintett Ultima sorozatnak, illetve felelős a világhírű Lineage, illetve City of Heroes és City of Villains szerepjátékok fejlesztéséért is. Legutóbbi játéka a Tabula Rasa, amelyet az űrből küldött rejtélyes üzenetével is promótált.
Oleg Kononyenko űrhajós szintén arról beszélt, hogy tetszett neki az űrrepülés, és szeretne újra repülni. Társával, Szergej Volkovval, - aki szintén második generációs űrhajós - arról számoltak be, hogy az expedíció programja rendkívül zsúfolt volt: fogadtak egy amerikai űrkompot, egy orosz teherűrhajót, kísérleteket végeztek, és kétszer is jártak a nyílt űrben. Az egyik alkalommal azért, hogy a Szojuz űrhajóból kiszereljenek egy patront, amely a leszálló egységet hivatott leválasztani a hordozóról. Ennek a patronnak tulajdonították, hogy az előző két Szojuz az űrhajósoknak nagy megterhelést jelentő, úgynevezett ballisztikus pályán ért földet.

Az űrhajósok elismeréssel szóltak instruktoraikról, s köszönetet mondtak azért, hogy az űrállomáson teljesen otthonosan mozoghattak az első perctől, noha először jártak ott.



Garriott az űrből küldött a földi irányítóközpontnak egy üzenetet, amelyet legújabb játékának fiktív rúnáival alkotott meg: ennek jelentését a Tabula Rasa rajongói fejtették meg. A fent látható piktogramok Ciolkovszkij egy klasszikus idézetét adják: "A Föld az emberiség bölcsője. De az ember nem élhet örökké bölcsőben."
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!