szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leszállt a Hold felszínére pénteken a Csandraján-1 indiai űrszonda egyik műszere; hasonló manőverre még nem volt példa a 45 éve elindított indiai űrprogram során - jelentette be az ország űrkutatási hivatala.

A műszer újdelhi idő szerint péntek este fél kilenckor (közép-európai szerint délután négy órakor) zuhanó egységként - vagyis fékezés nélkül - ért talajt a Föld kísérőjének felszínén. A leszállásra 25 perccel azt követően került sor, hogy a műszer levált a Hold körül 100 kilométeres magasságban keringő szondáról - közölte a hivatal szóvivője.

Az 1400 kilogrammos Csandraján-1 november 8-án állt Hold körüli pályára. Az eltelt hat nap e pálya stabilizálódásához volt szükséges.

A szonda a tervek szerint két éven át kering majd a Hold körül, és műszerei segítségével feltérképezi az égitest teljes felszínét, annak vegyi és ásványi összetételét. Az indiai nemzeti lobogó színeire festett, 34 kilogrammos műszer zuhanás közben videofelvételeket készített a felszínről, és elküldte ezeket a Földre. Vitt magával egy magasságmérőt és egy tömegspektrométert, amellyel a Hold ritka atmoszférájának összetételét vizsgálja, és elemzi a felszíni ásványokat.

Kína és Japán után India a harmadik ázsiai hatalom, amely Hold-szondát bocsátott fel. Japán egy éve, Kína pedig egy hónappal később küldött Hold körüli pályára ilyen űreszközt. E három országon kívül csak az Egyesült Államok, Oroszország és az Európai Űrügynökség (ESA) volt képes erre.

India 2011-re tervezi, hogy önjáró robotot juttat el a Holdra, de távlati tervei között az is szerepel, hogy űrhajóst küld a kozmoszba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Atomerőművet építene a Holdon a NASA

Az amerikai űrügynökség a jövő küldetéseit szem előtt tartva, már azok energiaellátásáról szeretne gondoskodni. Ezt egy felszín alatti nukleáris reaktor segítségével oldanák meg, amelynek jelenleg

hvg.hu Tech

Létezik földönkívüli élet - erősködik a Holdat megjárt űrhajós

Hiába próbáltak meg velünk kommunikálni idegen civilizációk képviselői, egyik alkalomra sem derült fény egyes kormányok közbelépésének köszönhetően. A sci-fibe illő nyilatkozatot egy angol rockzenei rádióban tette Dr. Edgar Mitchell, a hatodik űrhajós, aki a Holdra lépett.

MTI Tech

A Hold és a Föld egy égitestet alkotott?

A Holdon talált víz arra utal, hogy a Föld és kísérő égiteste egykoron egységet alkotott - legalábbis erre következtetnek amerikai kutatók a holdkőzetek víztartalmának vizsgálata alapján.

MTI Tech

A Föld és a Hold 50 millió kilométerről

Egy amerikai űrszonda a Földtől 50 millió kilométernyi távolságból küldött haza páratlan videófelvételt bolygónkról, és az előtte elhaladó orbitális pályán keringő Holdról - úgy, ahogy egy földön kívüli civilizáció láthat minket.

MTI Tech

A NASA vezetője borúlátó a Hold-programot illetően

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA vezetője borúlátó az amerikai Hold-program jövőjét illetőn; attól tart, hogy a jelenlegi űrsiklók működtetése elvonja a pénzt az új űreszközök fejlesztésétől.

Bari Máriusz Tech

A Holdon nincs bázisunk, a gyerekeinket elhülyítik

A nyugati társadalom egyre jobban öregszik, így könnyebben fogadjuk el a test- és agybeültetéseket. Gyermekeink robothörcsögökkel játszanak majd, amik éjszaka helyettük raknak rendet a lakásban. A lányok és asszonyok kaméleonsminket hordanak majd. Amibe eddig érdemes volt befektetni, az elveszíti az értelmét. Brit futurológusok beszélnek az elkövetkező tíz évről.

hvg.hu Tech

Készül a Holdon használható GPS

A NASA több mint egymillió dollárt költ egy olyan navigációs rendszer kifejlesztésére, amelynek segítségével a 2020-as Hold-misszió során tájékozódhatnak majd az űrhajósok a Föld kísérőjének felszínén.