szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A calabriai Pizzo Calabróban elhatározták, hogy megkeresik Joachim Murat nápolyi királyi maradványait és méltó módon temetik el.

Joachim Murat 1767-ben született Labastide-Fortuniére francia városkában. A vendéglős szülők gyermeke csak rövid ideig folytatta elődei mesterségét és katonai pályára lépett. Karrierje meredeken ívelt felfelé, hamarosan Napóleon szárnysegédje lett, számos csatában harcolt az oldalán, ezért a császár 1808-ban kinevezte Nápoly királyának.

A magas rangot azonban nem sokáig élvezhette, az 1815-ben visszatért Bourbonok elől Franciaországba kellett menekülnie. De nem adta fel, hajón indult a város visszahódításáért. Egy vihar azonban eltérítette a hajót útjáról, Pizzo Calabróban partra kellett szállnia és itt már a Bourbon-csendőrség fogadta. 1815. október 13-án a 48 éves királyt agyonlőtték a helyi kastély udvarán. Az utókorra fennmaradt írás szerint holttestét egy silány fenyőkoporsóba tették és egy nagy tömegsírba vetették. A sír fölé emelték később a Szent György templomot - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A bonapartisták kései utódai most ki akarják emelni onnan. Két nyom alapján remélik tervük sikerre vitelét. A fentebb említett írás ugyanis arra utal, hogy a koporsó fekete selyemmel volt kibélelve, ami láthatóvá vált, mert a rosszul záródó koporsó a sírba vetéskor kinyílt.

Murat megkeresésére már 1976-ban történtek kísérletek és egy akkor készült fotón egy törött koporsó látható, amelyből mintha sötét anyagfoszlány lógna ki. Ha a maradványok mégis benne maradtak, akkor a király könnyen azonosítható DNS-e alapján, amit össze tudnak hasonlítani Franciaországban már felkutatott utódaiéval. Ha viszont kiesett, akkor mintegy ezer koponya közül kell kiválasztani az övét.

A tervek szerint Murat-nak mauzóleumot építenek Pizzóban, és mellé temetik feleségét, Caroline-t, aki Napóleon húga volt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Régészeti világszenzáció: 3000 éves intelem héberül

Az utóbbi napok régészeti világszenzációja egy izraeli ásatáson talált cserépdarab, amelyen 3000 évvel ezelött héber nyelven öt sort vetett kerámiára egy akkor élt izraeli. Legalábbis ezt állítja a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, az ásatásokat vezető Joszef Garfinkel professzor. Ha sikerül bebizonyítania, hogy ebben az időben már fejlett írásbeliség volt a júdai hegyekben, akkor Saul Dávid és Salamon korának bibliai történetei kikerülhetnek a legendák birodalmából, jelentősen megnő az Ószövetség értéke, mint történeti forrás. A régészprofesszort Jeruzsálemben kérdeztük.

MTI Tech

Tudományos szenzációra bukkantak magyar régészek Szíriában

Az utolsó ítéletet ábrázoló, tudományos szenzációnak számító freskóra bukkantak magyar régészek a szíriai Margat johannita várának feltárása során. Az ásatás több más szempontból is átrajzolja a keresztes lovagokról alkotott általános képet - derült ki a régészeti expedíció eredményeiről a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) hétfőn tartott sajtótájékoztatón.