szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valószínűleg David Attenborough természettudós és televíziós személyiség lesz a műsorvezetője annak a - mindeddig szupertitkos - dokumentumfilmnek, amelyben a BBC brit közszolgálati televízió bemutatja az emberi evolúció egy rendkívül fontos, mindeddig hiányzó láncszemét - tudta meg a Daily Mail című brit lap.

Az újság "amerikai forrásokból" értesült arról, hogy a 90 perces dokumentumfilm alapjait képező kutatás eredményei május 19-én New Yorkban válnak nyilvánossá. A műsor fő szenzációja a kihalt adapiféle főemlősök egy 37-47 millió éves példányának teljes csontváza, amelyet egy Frankfurt közeli lelőhelyen találtak. A ma élő makikhoz (lemur) hasonló állat a dokumentumfilm szerint azonban nemcsak egy sok főemlős közül, hanem egyenesen az a csoport, amelyből a ma élő majmok, emberszabásúak és emberek kifejlődtek.

Philip Gingerich, az amerikai Paleontológiai Társaság elnöke megerősítette, hogy tanulmányozta a "lenyűgözően teljes" csontvázat, és hogy kutatásaikról a Public Library of Science című tudományos folyóiratban készülnek beszámolni. Nem tagadta azt sem, hogy beszélt Attenborough-val is az elvégzett kutatásról.

Az őslénykutatók és evolúcióbiológusok egybehangzó véleménye szerint a felfedezés végre megadhatja a választ arra, hogy melyik faj az őse a mai főemlősöknek - és vele az embernek. A kérdés hosszú ideje heves vitákat váltott ki a szakemberek között. Néhányan ugyanis meg vannak győződve arról, hogy az adapifélék az elődeink, de sokan ezt nem látják bizonyítottnak.

Az új lelet egy eddig még sosem vizsgált adapida, amely külső jegyeiben egyértelműen az ősi kisemlősök és a főemlősök közötti átmenetnek tűnik. A fiatal nőstény csontvázát vizsgáló kutatócsoport szerint a kövület semmiképpen sem maki, mivel nincsen "sűrűfésűje" - azaz a makikra jellemző, szőrápolásra használt alsó fogai -, és hátsó lábán "ápolókarmai", amelyeket a lemurok vakarózásra használnak.

A több részletben felfedezett fosszília utolsó darabjait a Norvég Természettudományi Múzeum vásárolta meg magángyűjtőktől. A darabok viszont olyan jó állapotban maradtak fenn, hogy a kutatók szerint még a lágyrészeket, sőt a gyomortartalmat is meg tudták vizsgálni. A Darwinius masilae névre keresztelt állat a forróövi őserdők lakója volt. A fiatal nőstény még nem volt egyéves halálakor, de már nem szopott, és kifejlődött a fogsora. Végtagjain inkább körmöket, semmint a modern makik karmait viselte. Kifejlett állapotában nagyjából 90-95 dekát nyomhatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!