szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első röntgenes űrteleszkópját építi Kína; a szerkezet 2012-ben állhat földkörüli pályára, és kezdheti meg a fekete lyukak kutatását.

A különleges szerkezet három vagy négy, röntgentechnológián alapuló detektorból áll össze, amelyek lehetővé teszik, hogy nagyobb érzékenységgel figyeljék meg a világűrt és az égitesteket - számolt be a kínai tudományos akadémia egyik professzora.

"Ezek a detektorok sokkal kifinomultabbak az optikai lencséknél, különösen, ha a fekete lyukakról van szó" - magyarázta Li Ti-pej professzor.

A terv költségvetése meghaladja az egymilliárd jüant (27,6 milliárd forintnak megfelelő összeget). Az optikai rendszer építése pont a magasra rúgó költségek miatt csúszott két évet.

Az egytonnás szerkezet várhatóan a Föld felszíne felett 500 kilométeres pályán halad majd, és négyéves küldetés vár rá. A tudós elmondása szerint a Hard X-ray Modulation Telescope (HXMT) nevű eszköz prototípusa már készen van, sikerült felülkerekedni az összes technikai problémán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Munkába állt a Kepler űrteleszkóp

Indulása után két hónappal megkezdte tudományos munkáját a Kepler űrteleszkóp - adta hírül a NASA amerikai űrkutatási hivatal.

Prizma

Fekete lyukak: kétségek

Az anyag talán mégsem koncentrálódhat olyan mértékben, hogy fekete lyukká alakuljon - vetették fel a clevelandi Case...

hvg.hu Tech

Galaxis méretű az eddigi legnagyobb fekete lyuk

Az univerzumban felfedezett eddigi legnagyobb fekete lyuk a mi Napunk tömegének 18 milliárdszorosát nyomja, mérete pedig egy egész galaxiséhoz hasonló. A kozmikus szörnyetegnek egy kisebb testvére is van, amelynek röppályáját tanulmányozva a kutatók hatékonyabban vizsgálhatják az erős gravitációs erőnek Einstein relativitáselméletére gyakorolt hatásait.

hvg.hu Tech

Meglátták, mi van a fekete lyuk belsejében és túlélték - videóval

A Coloradói Egyetem két munkatársa szimulációval mutatta meg, mi is történne, ha belezuhannánk egy fekete lyuk belsejébe. Az örvénylő erők széttéphetnének minket, a fény eltorzulna körülöttünk, egyes bátor feltételezések szerint akár még egyszerre is lehetnénk az űr több pontján, írja a New Scientist.

hvg.hu Tech

A Hubble űrteleszkóp tíz legszebb felvétele

A modern űrkutatás egyik szimbóluma, a Hubble űrteleszkóp 2010-ben fejezi be működését. A többször felújított és kockázatos űrszerelési munkálatokkal életben tartott berendezés számtalan csodálatos fotóval örvendeztette meg a csillagászat és az űr iránt érdeklődőket. Az alábbiakban bemutatjuk a Hubble tíz legszebb, legismertebb felvételét.