szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Riadalmat, sőt felháborodást váltott ki német politikai körökben, hogy a Twitter internetes szolgáltatás már jóval az urnazárás előtt előrejelzéseket közölt az elmúlt hétvégi tartományi parlamenti választások eredményéről. Több magas rangú politikus kedden a felelősök felkutatását, illetve megbüntetését sürgette és szigorúbb szabályozást követelt.

A történtek pontos krónikája: a Twitteren már másfél órával a vasárnap kora esti urnazárás előtt megjelentek az első előrejelzések az eredményére vonatkozóan, ami  a választási törvény alapján - a még határozatlan választók lehetséges befolyásolása címén - tilos. A törvény megszegése 50 ezer euróig terjedő pénzbüntetéssel sújtható, és Szászországban, illetve a Saar-vidéken már meg is indult a nyomozás.
   
A forrás egyelőre nem ismert, de mivel a kora délután jelzett számok megegyeztek az ARD és a ZDF közszolgálati televíziók - az urnazárást követő - már megengedett becsléseivel, a hatóságok azt feltételezik: az adatok hivatalos választáskutatóktól származhatnak. 
   
A felháborodás ezt követően magasra csapott és volt aki felvetette a három tartományban tartott törvényhozási szavazás érvénytelenítésének  szükségességét. Aggodalmának adott hangot Norbert Lammert, a Bundestag elnöke is, emlékeztetve arra, hogy a közelmúltban tartott államfő-választás idején is történt hasonló "kisiklás". Egyesek szerint az újraválasztott Horst Köhler elnök még az eredmény nyilvánosságra hozatala előtt úgy térhetett vissza a parlamentbe, hogy a Twitter "élelmessége" nyomán már előre megsúgták neki diadalát.
   
A küszöbön álló országos parlamenti választások miatt sokan most riadót fújtak. Pártállástól függetlenül politikusok felvetették azt is, hogy be kéne tiltani az exit pollnak - azaz szavazatuk leadása után a választási helyiségeket elhagyók megkérdezésének - minden formáját, a szövetségi választási iroda vezetője ezt azonban  elutasította. A különböző választáskutató intézeteket azonban nyomatékosan arra intette, hogy legyenek "óvatosak és visszafogottak" a választók faggatásakor.
   
A felháborodás fokát bizonyítja, hogy Wolfgang Bosbach, a konzervatív CDU parlamenti frakcióvezetője a történtek kapcsán a demokrácia sérüléséről, a szociáldemokraták illetékese, Dieter Wiefelspütz pedig  egyenesen disznóságról beszélt. Arra azonban egyikük sem utalt, hogy a Twitter érintett szolgáltatásához való hozzáférés egyelőre csak a politikusok és az újságírók privilégiuma. Az előbbiek esetében azt célozza, hogy a később prognózissá váló trendekről informálódva jobban felkészülhessenek az urnák lezárását követő hivatalos reagálásokra és a megfelelő kommunikációs stratégia kidolgozására. De hasonlóan fontos a Twitter a média számára is, segít ugyanis egyebek között annak meghatározásában, hogy a szerkesztőségi zárást meddig tolják ki.
   
Ezért sem véletlen, hogy az előrejelzések idő előtti kiszivárogtatásának gyanúsítottjai között politikusok és médiumok is vannak. Köhler  újraválasztásakor például két - egy konzervatív és egy szociáldemokrata - politikus "twitterezett", igaz már a szavazás befejeződése után, de még a hivatalos végeredmény nyilvánosságra hozatala előtt. Mindketten a szavazatszámláló bizottság tagjai voltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A fiatalok szerint nem trendi a Twitter

Egy 15 éves londoni diák írása foglalkoztatja a média üzleti világának képviselőit, akik szerint a fiatalok médiaszokásait feltáró beszámoló volt az eddigi leghasznosabb, amelyet valaha olvastak. A tinédzser nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a Twitter korántsem olyan trendi, mint azt a középkorú médiamogulok gondolják.

MTI Itthon

Facebookon és Twitteren a kormány

A Facebookon és a Twitteren is tájékozódhatnak az érdeklődők az idei augusztus 20-i ünnepségsorozat részleteiről, a Miniszterelnöki Hivatal a nemzeti ünnep alakalmából profilt nyitott a közösségi portálokon - jelentette be a Kormányszóvivői Iroda.

Folk György (hvg.hu) Világ

Választásokat fordíthat meg a Twitter?

A szeptemberi németországi parlamenti választások előtt egyre inkább attól tartanak az elemzők, hogy a mikroblogolás és a közösségi hálózatokon terjedő hírek komolyan befolyásolhatják a voksolások kimenetelét, s így akár az utolsó percekben is megfordíthatják az eredményeket. Valóban ilyen nagy hatású az új online csatorna?