szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Valószínűleg előbb-utóbb az lesz, hogy az elkövető kezét (vagy inkább a...

Valószínűleg előbb-utóbb az lesz, hogy az elkövető kezét (vagy inkább a fülét?) vágják le illegális zenebirtoklásért, esetleg kitoloncolják az országból, de az is lehet, hogy ivartalanítják. Én már nem lepődöm meg semmin. Az Artisjus, RIAA és hasonló szervezetek sok mindent elértek már: itthon például jelentős eredmény, hogy az Artisjus-nak fizetünk minden egyes megvásárolt CD/DVD lemezért, de még USB memóriáért is, akár veszünk rá zenét, akár nem. 

A RIAA (az Artisjus amerikai megfelelője) még tovább ment: volt már 4 millió dolláros büntetés 26 darab MP3 fájl birtoklása miatt, de olyan törvényjavaslat is született már, miszerint valahogy távolról kellene „tönkretenni” az illegális fájl- és zenecserélő felhasználók gépeit (éljen a demokrácia és az ártatlanság vélelme…).

Meg kell értenünk a másik oldalt is: egy egész generáció nőtt fel a 90-es évek óta, és ez a generáció már nem úgy tekint a zenére, mint elődei. A zene a 21. században egy olyan valami, ami ingyen van. Hogy miért alakult ez ki így, arról már beszámoltunk (10 ok, amiért lopjuk a zenéket…)

A legújabb megmosolyogtató (vagy sírásra késztető, kinek-kinek vérmérséklete szerint) elképzelés most éppen a RIAJ-tól érkezik - ők olyasmi szervezet, mint a RIAA, csak éppen Japánban. Az ötlet röviden: tegyünk kötelezően minden mobiltelefonra egy szoftvert, ami az MP3 vagy egyéb zenelejátszó elindulásakor a központi adatbázishoz csatlakozva gyorsan ellenőrzi, hogy az éppen hallgatott track legális avagy másolt.  Utóbbi esetben természetesen nem tudja majd a felhasználó meghallgatni a zeneszámot.

Arról még folynak a viták, hogy illegális zeneszám érzékelése esetén a szoftver elküldheti-e a „lebukott”  felhasználó adatait a RIAJ-nak vagy egyéb szervezeteknek. A RIAJ tervei szerint az ellenőrző szoftver beépítésére köteleznék a mobilgyártókat, a dolog tehát nem fakultatív jelleggel menne. Hogy mit fognak kezdeni akkor, ha valaki legálisan birtokolt audio CD-it másolja be MP3 formában a mobiltelefonba, arról nem szól a fáma (lehet erre nem is gondoltak). És hogy mi lesz az emberi jogokkal? Ja kérem, a zene tisztasága mindennél fontosabb! 

A RIAJ, és a velük egyetértésben tárgyaló mobilgyártók és legális online zene-forgalmazók elképzelései szerint 2011-ben már élesben menne a dolog. Japánban a legális, mobilokra és egyéb eszközökre tölthető zeneszámokkal több mint 90 milliárd jen forgalmat bonyolítanak évente. Lehet, hogy keveslik?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Warez történelem

Ha egy programot megírnak, mindig lesznek valakik akik azt ezer részre szedik és...