szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai és kínai tudósok közös kutatásának eredménye Hobbie-J, a világ legokosabb patkánya. Az állatban egy olyan gén működését javították fel, ami az idegsejtek kommunikációjáért felelős - írja a Physorg tudományos híroldal.


Ugyanezen kutatók már egy évtizedre visszamenő kísérletükre tekintenek vissza, akkor ugyanis egy Doogie nevű egérrel végeztek hasonló kutatásokat. A NR2B gén az idegsejtek pórusainak működését szabályozza, ennek fokozásával pedig fokozni lehet a patkány agyának működési sebességét - Doogie után Hobbie-J, egy kínai képregénykönyvből nevet kapott szuperpatkány is alátámasztja ezt az elképzelést.

© Medical College of Georgia
Az állat az átlagosnál háromszor hosszabb ideig volt képes emlékezni azokra a játékokra, amelyekkel foglalkozott, valamint olyan komplex dolgokra is emlékezett, hogy az útvesztőkben mely útvonalon jutott el a jutalomhoz. A kutatók remélik, hogy az elkövetkező hónapokban és években felfedezéseiknek köszönhetően olyan gyógyszerek készülhetnek, amelyek az NR2B működését fokozzák a szervezetben.

A fokozott génműködés hatására a patkány ugyanis nem csupán megtartotta jó memóriáját, hanem a kísérletek közben az is kiderült: a természetben univerzális memóriajavítóról beszélünk, amely nem csupán az egerekben és a patkányokban, hanem az emberekben is működik. Az Alzheimer-kór és a hozzá hasonló betegségek hatását könnyedén lehetne ilyen típusú gyógyszerekkel ellensúlyozni, egy betegségben nem szenvedő ember a gyógyszer szedését követően pedig elméletileg, mondják a kutatók, gyorsabb agyműködésre tehetne szert, igaz, az emberi faj így sem tudná varázsütésre túllépni saját intelligenciájának határait.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!