szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglepő nyilatkozatot adott Eric Schmidt, a Google vezérigazgatója: azt sugallja, hogy a felhasználóknak túl kellene lendülniük az adatvédelmi aggodalmakon és ha valakinek félnivalója van titkai miatt, akkor kétszer is meg kellene gondolnia, hogy van-e értelme azokkal foglalkozni. Mire gondolhatott vajon, amikor ezt mondta? - kérdezik az értetlen felhasználók.


Schmidt nyilatkozata a CNBC televízióban hangzott el (ld. lentebb) és azonnal nagy port kavart: a vezérigazgató elejtett mondata ugyanis erősíti azon véleményeket, amelyek szerint a Google a legjobb úton halad afelé, hogy a világ Nagy Testvérévé váljon. A nyilatkozat természetesen megosztja az internetezőket: egyes fórumozók szerint Schmidt mondhatta volna azt is, hogy ha valaki nem akarja, hogy viselt dolgai kiderüljenek, ne posztolja azokat az intenetre, Bruce Schneier biztonságtechnikai szakember nyílt levelében pedig azt írja: ha folyamatosan megfigyelnek minket, megváltozunk. Elkezdünk azon aggódni, hogy állandóan helyesbítenünk kell magunkat, megítélnek minket és gyerekként kezelnek majd minket, olyan minták miatt kell aggódnunk, amikből visszafejthető az életünk.

A vezérigazgató nyilatkozata főként annak tükrében hangzik furcsán, hogy 2006 júliusában a Google egy évig feketelistára tette a CNet híroldal újságíróit, amikor azok az akkori adatvédelmi félelmekre reagálva személyes adatokat publikáltak Schmidtről. Az oldal Schmidt fizetését, lakóhelyét, szabadidős tevékenységeit és politikai célú adományait publikálta cikkében, az adatok mindegyikét pedig Google-keresésekkel derítették ki, ergo publikus információkat gyűjtöttek össze egy csokorba.

A transzparenciát nem csupán a Google, hanem a Facebook is hirdeti - korábban már beszámoltunk arról, hogy a közösségi oldal növekvő felhasználóbázisa miatt új biztonsági beállításokat kényszerül bevezetni. A ReadWriteWeb portál értesülései szerint azon felhasználóknak, akik valaha is megváltoztatták biztonsági beállításaikat, nem kell aggódniuk. Azok azonban, akik sosem foglalkoztak adatvédelmi és biztonsági beállításaikkal, azok alapértelmezetten "teljesen publikussá" válnak - így ideje azoknak is elmélyülniük a közösségi oldal ezen részében, akik sosem foglalkoztak azzal, hogy mi derül ki róluk a net egésze számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!