szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A nem elérhető jelen esetben annyit jelent, hogy bár maga az iTunes Store (akár böngészőből akár a szoftveren...

 A nem elérhető jelen esetben annyit jelent, hogy bár maga az iTunes Store (akár böngészőből akár a szoftveren keresztül) hibátlanul elérhető, sőt bele is hallgathatunk a kínálatba, a zeneszámokat azonban nem tudjuk megvásárolni. Az Apple jelen pillanatban nem támogatja kicsiny országunkat az online zenevásárlás terén. Persze mint mindenre, erre is van már trükk – szóval ha nagyon akarunk vásárolhatunk itthonról is zenéket. Sőt jó hír, hogy állítólag hamarosan Magyarországról is trükközés nélkül és teljesen jogszerűen lesz elérhető az iTunes – bár ehhez valószínűleg az Artisjustnak is lesz még egy-két szava (ebből feltehetően mindkét szó a „nem” lesz – de várjuk ki a végét…)

Az iTunes azonban nem az egyetlen mód, ha zenéket akarunk vásárolni. Végignéztük a legjobb alternatívákat, lássuk a toplistát!

Kezdjük rögtön egy kis hidegzuhannyal. Az iTunes mellett, az egyik legnagyobb, több mint hatmillió MP3 zeneszámot kínáló online zenebolt, a Rhapsody egy „Nagyon sajnáljuk, de a te országodból nem…” felirattal fogadja a látogatókat.

A neten mindenki egyenlő - de az amerikaiak egyenlőbbek

Egy potenciális vásárlót, földrajzilag „elkülöníteni”, főleg az internet fénykorában némileg érdekes elképzelés (nem mindegy nekik, hogy földrajzilag hol vagyok?), de ne adjuk fel, a zenéket illegálisan letölteni nem szép dolog, próbálkozzunk tovább a legális megoldásokkal. Igaz, a türelem fogytán van…

A Wal-Mart áruházlánc  nálunk ugyan kevéssé ismert, de a világon szép számmal vannak üzleteik. Maradjunk annyiban, hogy nagyobb mint a Tesco, sőt ha a Wal-Mart egy ország lenne, GDP-je alapján a világ 33. legnagyobb gazdasága lehetne Ukrajna és Kolumbia között. A Wal-Mart az online piacon is jelentős szerepet foglal el, így online zeneboltjuk is az egyik legjobb. Minden hercehurca és földrajzi megkülönböztetés (ugye-ugye iTunes…) nélkül regisztrálhatunk és vásárolhatunk, ha van dombornyomott bankkártyánk.

A megvásárolt zenék DRM-mentesek (azaz bárhová és bármikor másolgathatjuk őket, miután kifizettük és letöltöttük), a számok 60 cent és egy dollár között kaphatók, a teljes albumok átlagosan nyolc dollárba kerülnek. A végén rájön egy kis adó és miegymás, de még így is kb. 12-13 dollár egy album, azaz durván kétezer-ötszáz forint. Azaz gyakorlatilag a fele (vagy éppen harmada) mintha itthon vásárolnánk, fizikai hanghordozón.

Ha nem tetszik a Wal-Mart kínálata, akkor nézzük meg a 7Digital nevű online zeneboltot. Itt is sikeresen tudtunk regisztrálni, illetve a megfelelő hitelkártyával vásárolni is. A kínálat elég bőséges, sőt rengeteg ingyenes zenét is letölthetünk, ha éppen nem vagyunk vásárlós kedvünkben.

Az árak nagyjából ugyanott mozognak, mint a Wal-Mart esetében (a legdrágább album tizenöt dollár körül lesz, a legolcsóbbak négy dollárba kerülnek). Az oldalon a navigálás könnyű, és bár franciától spanyolig van minden, magyar felület nincsen (kis ország vagyunk); ennek ellenére könnyű elboldogulni a menükkel, hiszen többnyire úgyis csak előadók neveit, albumok címeit látjuk. Azt pedig, hogy „rock”, „pop” és „rap” igazán felesleges honosítani.

Ha inkább kevésbé populáris, ellenben fiatal, feltörekvő zenészek és előadók műveire vagyunk kíváncsiak, vagy éppen fogékonyak vagyunk a ritkaságokra, akkor próbáljuk ki az eMusic oldalát. Ellentétben a szokásos online zeneboltokkal, az eMusic előfizetéses rendszerben működik: havi fix összegért meghatározott számú albumot/zenét tudunk letölteni. A legolcsóbb csomag tizenkét dollár (kb. kétezer háromszáz forint) havonta, ezzel hetven számot tudunk letölteni, illetve további 50 centbe kerül minden letöltés, ha túlszaladtunk volna a limiten.

A kínálat nagyon bőséges: több mint hétmillió zeneszám között böngészhetünk, a népszerűektől a teljesen ismeretlen előadókig. Mindez igen igényes felületen - videoklipek és Wiki-linkek segítenek a tájékozódásban. Kellemes meglepetés, hogy az eMusic nemhogy csak „engedi” hogy Magyarországról használjuk, de egyenesen ki is választhatjuk magunkat az országlistából regisztráláskor.

Ha igazán „hardcore”  zenéket szeretünk, és életünk felét klubokban töltjük, akkor válasszuk a „tukci-tukci” paradicsomot (elnézést az irónia miatt): a Masterbeat oldalán a legmenőbb house, dance, hip-hop és egyéb mélynyomó-repesztő muzsikák közül válogathatunk. Vájt fülűeknek és DJ-knek a zeneszámok tömörítetlen WAV verziói is elérhetők, mezei „ipodosknak” pedig van 320 kbps vagy 256 kbps MP3 verzió.

Mindegyik zeneszám DRM-mentes, tehát megvásárlás után oda másolgatjuk otthon, ahová csak akarjuk. A fiatalos lendülethez Flash-oldal dukál, ezt egy kicsit meg kell szokni, utána azonban remekül navigálható az oldal – természetesen mindenbe belehallgathatunk vásárlás előtt. Ha nincs bankkártyánk, az sem gond, fizethetünk Paypal-on keresztül is. Drama Queentől Madonnán keresztül Shakiráig minden megtalálható, amire csak egy zenekedvelő fiatalnak szüksége van!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!