szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A formatpixel.

A formatpixel.com oldalon egy Flash-alapú dokumentumot hozhatunk létre, amely a külsejében megtévesztésig hasonlít a hagyományos, papírból készült magazinokra, prospektusokra, de értelemszerűen a végeredményt nem papíron, hanem az interneten publikálhatjuk. A szerkesztő felület felépítése is emlékeztet egyébként egy kicsit a QuarkXpressben és az Indesignban megszokottra, persze azért tizedannyi opcióval.
Szóval, ha elhatároztuk, hogy egy ilyen lapozgatós, látványos online felületen szeretnénk megjelenni (legyen szó akár magazinról, akár valamilyen prospektusról, portfólióról stb.), mindössze regisztrálnunk kell az oldalon, és máris összeállíthatjuk saját virtuális kiadványunkat.

Online kiadványszerkesztés

Az ingyenes regisztrációnak persze vannak korlátai, mégpedig az, hogy egyetlen ilyen anyagot készíthetünk el vele, és a feltöltendő képek méretével is érdemes visszafogottan bánni, mert igencsak szűkös tárhelyet kapunk: mindössze fél megabájtnyit. Ha mindezt kinőttük, vagy több kiadványt is létrehoznánk, pénzért természetesen szinte bármit lehet…
A regisztráció után tehát nekiláthatunk első „formatpixeles” anyagunk elkészítésének, mégpedig egy nem túl bonyolult, bár nem is kifejezetten felhasználóbarát felületen.
Ahogy a tördelőprogramokban, itt is elhelyezhetjük a szövegdobozokat és képkereteket az oldalpárokon, illetve elkészíthetjük ugyanígy a borítókat is.
A szövegek tagolására, alakítására szolgáló eszköztár meglepően sokoldalú, viszont a szövegdobozok között nem lehet kapcsolatot kialakítani, így a túlszedéseket nem tudja automatikusan egyik dobozból a másikba átfolyatni a rendszer (ráadásul maces Safariban az ő és ű karakterek elvesznek, míg Windowson, IE alatt ezzel nincs gond).
A képszerkesztési lehetőségek kimerülnek a méretezésben, a fekete-fehér, a szépia, az elmosási és a ma divatos „tükröződési” effekektben. Rajzolhatunk különféle formájú objektumokat is a „papírra”, és ezeket tetszőleges színekkel, színátmenetekkel tölthetjük ki. Így látványos kiemeléseket is összehozhatunk.

Ha többre vágyunk, fizetnünk kell...

Érdekesség, hogy a papír „típusát” is megválaszthatjuk: dolgozhatunk matt vagy csillogó papírra, ami így elsőre furán hangzik, de a Flash lejátszóban már látványos a különbség.
Mivel online kiadványról van szó, természetesen akár külső weblapokra vagy a kiadvány adott oldalára mutató linkeket is használhatunk.
Ha elkészültünk a többoldalas műremekkel, már csak mentenünk kell, és jöhet is a megosztás. Ez az ingyenes változatnál kimerül a közvetlen link és az embed kód formájában, míg ha fizetünk, akár le is tölthetjük a kész anyagot, és kedvünkre publikálhatjuk, akár CD-n is.
Mindent egybevetve, egy nagyszerű kezdeményezés a formatpixel, amelynek a segítségével kifejezetten látványos végeredményt érhetünk el, bár sok szempontból extrém korlátozásokat sikerült bevezetniük a fejlesztőknek (például a feltölthető képekhez rendelkezésre álló tárhelyet illetően).
Aki viszont gyorsan és egyszerűen szeretne ilyen látványos elektronikus publikációhoz jutni, annak feltétlenül érdemes próbát tennie vele!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Filmklasszikusok online és ingyen

A Classical Cinema Online újra megnyitotta képzeletbeli kapuit: új felülettel és új filmekkel várja a látogatókat.