szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Manapság iszonyatos mennyiségű adat ücsörgök a merevlemezeken az otthoni felhasználóknál is, ráadásul egyre több...

Manapság iszonyatos mennyiségű adat ücsörgök a merevlemezeken az otthoni felhasználóknál is, ráadásul egyre több családban van egynél több számítógép vagy olyan eszközök, amelyek képesek hálózaton keresztül hozzáférni az adatokhoz, filmekhez, képekhez, zenékhez. A családi fotók, videók, az évek során felhalmozott zenegyűjtemény hosszú távon több okból sem tárolható a „rendes” gépen: először is, nincs biztonságban, hiszen bármikor sérülhet a merevlemez vagy a rendszer, másodszor macerás megosztani így a gépek között az esetlegesen közösen használt tartalmat, minden gépet állandóan bekapcsolva kell tartanunk, ami nem is túl energiatakarékos megoldás. Ráadásul videók, képek, zenék esetében akkora adatmennyiségről beszélhetünk, amekkorát már nem lehet DVD-re kiírni biztonsági mentés gyanánt.

Egy remek megoldás: NAS
Az iOmega StorCenter ix2, ami egy NAS, azaz Network Attached Storage tökéletes megoldást kínál ezekre a problémákra, sőt ennél jóval többre képes!

Kényelmesen elfér az asztalon

Mivel otthoni használatra tervezett (de kisvállalatoknak is tökéletes) eszközről van szó, kényelmesen elhelyezhető az asztalon vagy egy polcon. Két merevlemezt találunk benne (típustól függően 1, 2, vagy 4 TB-os kapacitással), amelyek között alapértelmezésben RAID 1-es  kapcsolat van, ha tehát az egyik esetleg sérülne, a másikon megtaláljuk ugyanazokat a fájlokat (igaz, ennek köszönhetően a tárhely tényleges mérete feleződik). Így ha fontos adatokkal dolgozunk, ez már emelt szintű biztonságot jelent számunkra. Az időzített biztonsági mentések készítéséhez szoftvert is kapunk a készülékhez Windowsra, de ha például Macet használunk, a Time Machine is tökéletesen tudja kezelni a StorCentert. A merevlemezek cserélhetők is, s természetesen arra is van lehetőség, hogy a tükrözés helyett a két merevlemez együttes kapacitását használjuk tárolásra.

Választhatunk, miként használjuk a tárhelyet

A csatlakoztatás igazán egyszerű: LAN kábellel csatlakoztatjuk a StorCentert a hálózatba (például a routerünkhöz), majd telepítjük a gépünkre a CD-n mellékelt adminisztrációs szoftver (Windowsra és Macre is van), elvégezzük a néhány lépéses konfigurálást, és máris hozzáférünk minden funkcióhoz, ráadásul mindent kényelmesen állítgathatunk a böngészőben elérhető admin felületen. Ha van nyomtatónk, vagy további külső merevlemezeink (Fat32, NTFS, ext2/ext3, vagy HFS+ partíciókkal), adathordozóink, azokat is elérhetjük a hálózaton keresztül, ha csatlakoztatjuk a StorCenter három darab USB csatlakozójának valamelyikéhez.

Torrentezés kényelmesen

Ha ennyiben kimerülne a készülék tudása, nem lelkesednénk érte ennyire. Azonban a StorCenter ennél jóval többre képes.
Először is van benne beépített torrent kliens, így a peer-to-peer fájlcsere anélkül oldható meg, hogy ezért napokig kellene bekapcsolva hagyni a gépünket. Egyszerűen megadjuk a linket vagy a torrent fájlt az admin felületen, a többit pedig már a készülék intézi.

Átlátható felület a beállításokhoz

Ha DLNA/UPnP képes eszközeink vannak (például TV vagy médialejátszó), akkor a StorCenteren tárolt médiafájlokat kényelmesen elérhetjük azzal is, bármikor. Sőt, akár egy Bluetooth-os mobillal is feltölthetünk állományokat, bár ehhez külön kell vennünk egy kompatibilis USB-s Bluetooth adaptert az iOmega készölékéhez.
iTunes kedvelőknek jó hír, hogy a rendszer képes megosztani a felmásolt zenéket az iTunes-szal, így az éppen parkolópályára helyezett több gigabájtnyi zenéből nem kell visszamásolni a gépre azt, amelyikhez éppen kedvet kaptunk, hanem közvetlenül a NAS-ról játszhatjuk le.

Távoli elérésre is több módszer kínálkozik

A készülék FTP szerverként is üzemelhet, így távolról is elérhetővé tehetjük a tárolt adatokat, sőt lehetőség van böngészőn keresztül is távoli elérésre, jelszóval védett felületen.
Érdekesség, hogy ha egy kompatibilis fényképezőgépet csatlakoztatunk, a StorCenter automatikusan képes leszedni arról a képeket, videókat, majd ha kell, törli a fényképezőgép tartalmát. Ugyanígy megfelelő típusú biztonsági kamerát is csatlakoztathatunk hozzá.
Természetesen létrehozhatunk felhasználókat is az adminisztrációs felületen, megszabva, hogy ki, milyen mappákhoz férhet hozzá, és adott esetben akár limitálva is a mappák maximális méretét.
A készülék dobozában találunk egy telepítő CD-t (rajta az EMC Retrospect Express Backup, Iomega QuikProtect és StorCenter Manager szoftverekkel), LAN kábelt, hálózati kábelt és persze magát a StorCentert a két merevlemezzel. Használhatjuk Windows, Linux és OS X-es rendszerekkel is, de van VMWare támogatás is. Az 1 TB-os változat 62 ezer forint körül érhető el, mig a 2 TB-osért 82 ezer forint körül kell fizetnünk.
Nem éppen olcsó mulatság, de ha ki tudjuk használni a lehetőségeit, hosszú távon megérheti a befektetés. A StorCenter nálunk problémamentesen működött, egyedül annyi negatívumot tudunk felhozni, hogy kissé hangosan dolgozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!