szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A szóban forgó cikkre azóta már több millió kattintás érkezett, a Gizmodo tehát jól járt a történettel – a...

 A szóban forgó cikkre azóta már több millió kattintás érkezett, a Gizmodo tehát jól járt a történettel – a találgatások persze azóta is folynak. Hogyan „veszíthet el” valaki egy iPhone-prototípust egy kocsmában? Hogyan jutott el a Gizmodo a készüléket megtaláló illetőhöz? (Állítólag 15 ezer dollárért vásárolta meg a blog a készüléket). Ipari kémkedésnek számít-e egy ilyen eszköz megvásárlása, nyilvános mutogatása és tesztelése? És persze a legfontosabb kérdés: igazi-e a szóban forgó eszköz vagy csak egy óriási átverés?

A Gizmodo népszerű szerzője és bloggere, Jason Chen első kézből tapasztalhatta meg, milyen az, ha valaki keresztbe tesz Steve Jobsnak (Apple-rajongók most takarják el szemeiket, ugyanis igazi, orwelli történet következik).

Lefoglalták az USB kulcsokat de még a fényképezőgépeket is

Bár az amerikai és kaliforniai törvények szerint minden házkutatást reggel hét és este tíz óra között, lehetőleg a tulajdonos jelenlétében kell bonyolítani, Jason Chen lakását mégis este tíz után (egészen pontosan 9.45-től) lepték el a rendőrök, miközben ő feleségével vacsorázott egy közeli étteremben. A vacsoráról hazatérve meglepődve látták, hogy a garázsajtó tárva-nyitva áll, és rendőrök hada szorgoskodik a lakásukban. Lefoglalták a házban található összes gépet (négy darab számítógép), valamennyi merevlemezt, a digitális kamerákat, mobiltelefonokat, USB tárolókat, de még Chen névjegykártyatartóját is…

Chen kezében a prototípussal - forrás Gizmodo

Arra a kérdésre, hogy mit is keresnek, és milyen jogon ürítik ki a házat, az intézkedő rendőr csak annyit mondott Chennek: „valaki feljelentést tett, miszerint Chen valószínűleg bűncselekményt követett el” – hogy milyen jellegű cselekményről van szó, azt nem közölték.

Érdekesség, hogy a kaliforniai törvények alapján (1524(g)CA Penal Code) a szólás- és sajtószabadság értelmében újságírók (a törvény szerint a bloggerek is idetartoznak) munkaeszközeit és dokumentumait nem lehet lefoglalni, információik forrásával kapcsolatban őket beidézni, és vallomásra kérni/kényszeríteni nem lehet.

A Chen házát elözönlő rendőrök persze csak segédkeztek – az igazi szervezet, aki a házkutatást intézte, a REACT (Rapid Enforcement Allied Computer Team) néven ismert, 1997-ben alapított internetes bűnügyekkel foglalkozó ügynökség volt. A REACT egyfajta kapocs a rendőrség/nyomozóhatóság és a magáncégek között: huszonöt kiemelt ügyféllel rendelkeznek, úgymint Apple Inc., Symantec Corp., KLA-Tencor Inc., Applied Materials Inc.  Cisco Systems Inc. és így tovább.

Így jár aki keresztezi az Apple terveit?

A Gizmodo üzemeltetőj, és Chen munkaadója a Gawkins Media levélben hívta fel a figyelmet az eset jogellenességére és követeli, hogy a lefoglalt eszközöket és dokumentumokat a REACT szolgáltatassa vissza Chen, illetve a Gawkins Media részére. A házkutatási jegyzőkönyv, illetve Chen beszámolója további érdekes adalékokkal a rendőrök „furcsa” viselkedéséről, valamint a Gawkins Media levele beszkennelve megtalálható itt. És végül egy fontos információ: nem elírás. Nem Kínában történt az eset, hanem Kaliforniában.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!