szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy japán, egy ausztrál és egy cseh kutató nyert az optikai csalódások floridai versenyén. Az idei első helyezett a gravitációt "győzte le".

Elképesztő furcsaságok tanúi lehetnek, akik megnézik a New Scientist honlapján azt az összeállítást, amely a legtökéletesebb illúziók, optikai csalódások versenyéről számol be, amelyet a floridai Naplesben rendeztek. Az első díjat egy japán tudós nyerte el. A magasabb matematikai kutatásokkal foglalkozó Meidzsi Intézet (Meiji Institute for Advanced Study of Mathematical Sciences, Kawasaki) munkatársa, Kokicsi Szugihara olyan megoldást készített, amely azt a benyomást kelti, mintha néhány golyó felfelé gurulna, legyőzve a gravitációt. Valójában egy olyan konstrukcióról van szó, ahol a „csúszdákat” tartó oszlopok nem egyenesen állnak, hanem megdőltek. Más szögből nézve egyértelművé is válik a helyzet, ez az alábbi linken meg is tekinthető egy videón.

A japán győztes megoldása

A második helyezett a versenyen egy négyzet kontúrjait a hagyományostól eltérő módon „megzavaró” megoldás lett. A Sydney-i Egyetemen dolgozó Bart Anderson azt az illúziót keltette, mintha egy négyzet kontúrjai elkerekednének, de az általa használt mozgó pontokról eddig még nem gondolták, hogy meg tudják zavarni az emberi észlelést. Igaz, Anderson nemcsak pontokat, hanem körlapokat is mozgat az általa kreált elrendezésben.

A harmadik helyezett egy cseh kutató, a Károly Egyetemen, Hradec Královéban dolgozó Jan Kremlácek ötlete lett. Ő szinusz-hullámok és pontok variálásából és mozgatásából készített egy olyan animációt, amelyet akár hatféleképpen is nézhetünk.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Magyarázat az optikai csalódásra

Isia Leviant Enigma című festménye csaknem három évtizeden át állt a kétszáz éve folyó vita központjában, amely arról zajlott, hogy vajon a szem vagy az agy játszik szerepet a látszólagos mozgás érzékelésében. Az Enigma egy feltűnő vizuális illúzió, egy álló képben rotációs mozgás vehető ki.