szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendben földet ért szerdán reggel Kazahsztánban az orosz-amerikai-japán űrhármas a Szojuz TMA-17 űrhajó visszatérő egységével.

A Moszkva melletti Repülésirányítási Központ (CUP) szerint a földetérés közép-európai idő szerint 5 óra 25 perckor történt az előre kijelölt körzetben, a kazahsztáni Dzseszkazgan városától 145 kilométerrel délkeletre. Az űrhajósok egészségi állapota kielégítő - közölték orosz források az első egészségügyi vizsgálatok alapján. Az orosz Oleg Kotov, az amerikai Timothy Creamer és a japán Nogucsi Szoicsi 163 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).

A Szojuz űrhajók egy ideje már Arkalik város közelében érnek földet, de a CUP szóvivője elmondta: a helyi hatóságok kérték, hogy ezúttal ne ott szálljon le, nehogy megsemmisüljön a beültetett földek termése. Ugyanis volt már arra példa, hogy a fékezőrakétától kigyulladt a növényzet, és az ilyen jellegű, gyorsan terjedő tüzeket nehéz eloltani. 

A leszállókapszula keresésére 14 mentőhelikoptert, négy kisebb repülőgépet és hét különlegesen felszerelt gépjárművet rendeltek ki. Az illetékesek felkészültek minden eshetőségre, mind az előírásos, irányított, mind az úgynevezett ballisztikus leszállásra, és még arra is, hogy a kapszula esetleg nem Kazahsztán és nem is Oroszország területén ér földet. Ezért a világ 12 pontján teremtettek megfelelő körülményeket a leszálláshoz és a kereséshez. 

A most visszaérkezett három űrhajós 2009. decemberében érkezett az ISS-re, ahol kollégáikkal együtt három amerikai űrrepülőgépet és két Progressz-M teherűrhajót fogadtak. Kotov parancsnok csapata áthelyezte a Szojuz TMA-17 űrhajót az állomás egyik moduljáról a másikra, s Kotov Makszim Szurajevvel együtt januárban kilépett a világűrbe. Az ISS-en a hármas távozása után a 24. tartós űrexpedíció tagjai maradtak: Alekszandr Szkvorcov parancsnok, valamint az amerikai Tracy Caldwell Dyson és az orosz Mihail Kornyijenko fedélzeti mérnökök. 

A tervek szerint június 18-án újabb három fedélzeti mérnök érkezik: Fjodor Jurcsihin orosz, valamint Douglas H. Wheelock és Shannon Walker amerikai űrhajósok személyében, akik a Szojuz TMA-19 űrhajón június 16-án, moszkvai idő szerint 01.35-kor indulnak el a bajkonuri űrrepülőtérről. 

Bajkonur szerdán ünnepli fennállásának 55. évfordulóját: 1955. június 2-án írták alá a rendeletet az első orosz interkontinentális ballisztikus rakéta kipróbálására szolgáló gyakorlótér kialakításáról. A gyakorlóteret és a főleg ezt kiszolgáló várost igen rövid idő alatt építették fel egy elhagyatott vidéken. Az első rakétát 1957. május 15-én indították onnan. Még ugyanabban az évben Bajkonur űrrepülőtér lett, onnan bocsátották fel ugyanis az első szputnyikot október 4-én. Onnan indult 1961. április 12-én elsőként a világűrbe Jurij Gagarin a Vosztok-1 űrhajón. Oroszország a bajkonuri űrrepülőteret 1994 óta bérli Kazahsztántól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Tolonganak az amerikai múzeumok a kiselejtezett űrsiklókért

Alig tért vissza utolsó küldetéséről az Atlantis űrsikló, az amerikai múzeumok között máris ádáz verseny kezdődött azért, hogy elnyerjék a három kiselejtezésre ítélt ürrepülőgép elhelyezésével járó megtiszteltetést és anyagi forrásokat.

hvg.hu Tech

Őssejtek: veszélyes fehérjék keletkezhetnek az űrben

Azok az emberi őssejtek, amelyek - a súlytalanság állapotához hasonlóan - egy pörgő edényben növekedtek, jelentősen eltérnek a földi, normál körülmények között fejlődő társaiktól - állapította meg egy friss kutatás. Mindez a Discovery News szerint megkérdőjelezi annak a kivitelezhetőségét, hogy hosszú távú űrutazásokat tegyenek az emberek - legalábbis gravitációs mező nélkül.

MTI Tech

Leszállt az Atlantis

Biztonságban földet ért helyi idő szerint szerdán reggel az Atlantis amerikai űrsikló a floridai Kennedy Űrközpontban.

MTI Tech

NASA - ez a Phoenix nem támad fel hamvaiból

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA bolygókutatással foglalkozó részlege, a Jet Propulsion Laboratory (JPL) hivatalosan is halottnak nyilvánította a Phoenix Mars-szondát, amely 2008-ban landolt a vörös bolygón.

MTI Tech

Japán űrszondát indított a Vénuszhoz

Péntek reggel sikeresen elindították azt a japán hordozórakétát, amely a Vénuszhoz várhatóan decemberben megérkező űrszondát juttatta a világűrbe - közölte a Japán Űrügynökség.

MTI Tech

520 napos Mars-utazást szimulálnak

A Vörös Bolygó elérése valójában 20 vagy inkább 30 évet venne igénybe - közölte Martin Zell, az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) illetékese annak kapcsán, hogy hamarosan hattagú nemzetközi legénység kezdi meg egy 520 napos Mars-utazás szimulációját.