szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bármilyen élet is létezett volna a Földön 3,9 milliárd évvel ezelőtt, az bizonyára kihalt volna a nagyméretű aszteroidák miatt, amelyek a Földet és a Holdat bombázták - derült ki a Hold krátereinek újbóli elemzése révén.

Az aszteroidák támadása a naprendszer "viharos gyermekkorában" zajlott - fedték fel tudósok új térképekkel alátámasztva az elgondolást. A becsapódások olyan erejűek lehettek, hogy ha lett volna víz a Földön, minden elpárolgott volna, és az első, korai organizmusok is megsemmisültek volna. A Föld a jelenlegi ismeretek szerint 4,5 milliárd éves, az első mikroorganizmusok 3,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezhettek.

Az amerikai Brown Egyetem kutatói lézeres magasságmérőt alkalmazva a NASA Holdmegfigyelőjén készítették el az eddigi legrészletesebb elemzést a Hold krátereiről. A térképre 5185 aszteroida ütötte kráter került fel, mindegyikük átmérője legkevesebb 20 kilométer - írta internetes kiadásában a The Daily Telegraph brit napilap.

Az elemzések rámutattak arra, hogy a legnagyobb kráterek olyan részeken csoportosulnak, ahol régebbi a Hold felszíne. Azokon a holdbéli tájakon, ahol újabb a felszín, a kráterek átlagos mérete jóval kisebb. Ez a szakemberek szerint bizonyítékkal szolgál arra, hogy a Földet és a Holdat nagyméretű aszteroidák "bombázták" 3,9 milliárd évvel ezelőtt.

A "zápor" az elgondolások szerint néhány százmillió év múltán csendesedett el, amikor a Jupiter és a Szaturnusz pályájára állt, és változtatott az aszteroidaöv gravitációs vonzásán. A Földet azóta általában elkerülték a becsapódások. A Science című tudományos folyóiratban megjelentetett tanulmányban a tudósok úgy vélik, az eredmények új információkkal szolgálnak a naprendszer gyerekkoráról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az új műhold 25 ezer aszteroidát fedezett fel

Huszonötezer korábban ismeretlen aszteroidát (kisbolygót) fedezett fel működése első hat hónapjában az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) legújabb csillagászati műholdja, a széles látószögű infravörös sugárzást felmérő felderítője - jelentette be a NASA.

hvg.hu Tech

Szerdán egyszerre két aszteroida közelít a Földhöz

Két aszteroida is egyszerre látható szerdán az égbolton: egymás után 11 órával közelíti meg a Földet, illetve száguld el a Föld és a Hold között a 2010 RX30-as kisbolygó (ez a nagyobb, de távolabb elhaladó), illetve a 2010 RF12-es, amely kisebb, de közelebb ér hozzánk, mintegy 79 ezer kilométeres távolságban lesz bolygónktól.

MTI Tech

Sötét aszteroidákat fedeztek fel a Föld közelében

Húsz korábban ismeretlen sötét aszteroidát (kisbolygót) fedezett fel a Föld közelében a NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) széles látószögű infravörös sugárzást felmérő csillagászati műholdja, amelyet decemberben állítottak pályára.