szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Microsoft böngészője születésétől fogva betegeskedett, hiába jelentek meg az újabb és újabb változatok, ezek lassú...

A Microsoft böngészője születésétől fogva betegeskedett, hiába jelentek meg az újabb és újabb változatok, ezek lassú és a szabványokat, kompatibilitást csak hírből ismerő böngészők lettek, így nem is csoda, hogy szélsebesen kezdett elhúzni az IE mellett a konkurencia.
A végső csapás a 8-as verzió volt, amely már önmagával sem volt kompatibilis, megbízhatatlansága és csigatempója pedig már-már legendává tette.
Nos, a napokban megjelent Internet Explorer 9 végre szakít a hagyományokkal, és egy új, gyors, a modern időknek megfelelő funkciókkal felvértezett böngészővel van dolgunk. A sikeréről persze nem mi döntünk, hanem majd a felhasználók (jön közben a Firefox 4, az új Opera és a Chrome is folyamatosan jelentkezik új verziókkal, szóval van választék). Mi most csak összefoglaljuk azokat az újdonságokat, amelyek miatt szerethető lehet az IE9.

Megújult külső
Kezdjük a külsőségekkel, mivel az IE9 jelentős változásokon esett át ebből a szempontból is, és ez elég meghatározó lehet a felhasználók szempontjából. A böngésző felépítése egyszerűbb lett, a címsor és a kereső immár egy mező, hasonlóan a Chrome-hoz, ha nem URL címet írunk be, a böngésző automatikusan rákeres a kifejezésekre (alapértelmezésben természetesen a Binggel, de ez lecserélhető akár a Google-ra is).

Kedvenc helyek a frissen nyitott lapon

A fülek az URL mezővel egy sorba kerültek, és szintén hasonlóan a több modern böngészőhöz immár “leemelhetők”, és külön ablakká alakíthatók. Az összetartozó oldalakat egyébként azonos színű fülek jelzik, ami jól átláthatóvá teszi a felületet, több megnyitott oldal esetében.
Szintén ebben a sorban találjuk a Home gombot, a kedvenc panel gombját és a beállítások menü ikonját is. Szóval Redmondban igyekeztek mindent egy sorban elhelyezni, hogy több hely maradjon a hasznos böngészési felületnek. Természetesen ha kell, itt is kirakhatunk eszköztárakat később.

Több funkciót is ellát a címsor

Az URL mezőben találunk néhány hasznos ikont is, ide került a kompatibilitási nézetre kapcsolás, a frissítés vagy a letöltés megszakítása gomb is, apró ikonként. De a kereső előzményeit és a kedvenceket is elérjük innen, külön kis ikonnal.

Az összetartozó lapok azonos színű fülekre kerülnek

Új fül nyitásakor egy átlátható Kedvenc helyek lapot kapunk (alapértelmezésben), amelyről egy kattintással elérhetjük a leggyakrabban látogatott oldalakat, illetve szintén egy mozdulattal megnyithatjuk a korábbi munkamenet oldalait, vagy a bezárt lapokat. Ugyanitt akár InPrivate böngészésre is válthatunk.
A bezárt lapokat egyébként a fülekre kattintva a jobb egérgombbal is bármikor előhívhatjuk.
Az IE9 természetesen szépen alkalmazkodik a Windows 7 lehetőségeihez is, így a Tálcán lévő gombra kattintva elérjük az előzményeket, sőt akár rögzíthetünk is a listába oldalakat, amelyeket így még gyorsabban elérhetünk később, illetve ugyancsak külön menüpontot találunk itt is az InPrivate böngészés indítására. Sőt, aki éppen saját honlapon dolgozik, hozzáigazíthatja azt az IE9-hez, így a lap megnyitásakor e listában automatikusan megjeleníthetők az oldalhoz kapcsolódó extra lehetőségek.

Alkalmazkodik a Windows 7 lehetőségeihez

További extra, hogy ha lehúzunk a címsorból egy URL címet a Tálcára, külön gombként rögzíthetjük azt, így szinte önálló alkalmazásként kezelhetjük az online oldalt, amely így külön ablakban nyílik meg, sőt még az oldal színvilágát és ikonját is átveszi.

Akár kedvenc oldalaink színéhez is alkalmazkodik a böngésző

Részben a biztonsághoz, részben a külsőségekhez tartozik, hogy az IE9 végre megszabadult közvetlen elődei egyik legrosszabbul kivitelezett ötletétől, az értesítési sávtól. Hasonló funkciót most is kapunk, csak éppen most végre látható módon és ízlésesen jelenik meg, ráadásul a használata is egyértelműbb. Az alapértelmezett böngészőként való beállítástól, a fájlok letöltésén át a plug-inek használatáig mindenről így kapunk értesítést. Nagyon praktikus lett!

Sebesség, biztonság, extra funkciók
Ha már úgyis a figyelmeztető ablaknál tartottunk, említsük meg, hogy az IE9 figyeli az indulási sebességet, és ha ez vészesen lelassulna a telepített plug-inektől, az értesítési ablakban figyelmeztet minket e tényre. Ekkor átlátható kis ablakban kimazsolázhatjuk, mire van valóban szükségünk, és azt is látjuk, hogy melyik beépülő likvidálásával, mennyi időt takarítunk meg később.

A fülekhez tartozó helyi menü

Mellesleg a böngésző sebessége nem csak az elindulást illetően változott előnyére. Az oldalak letöltése, megjelenítése is gyors, köszönhetően az új motornak és a hardveres grafikai gyorsítás támogatásának. Bőven beérte a Chrome-ot is! A szabványokkal is kellemesebben bánik az új böngésző, és természetesen immár a HTML5-öt is támogatja (hasonlóan a többi böngészőhöz, azért ez itt sem 100%-os, de hát egyelőre maga a HTML5 sem az, ez inkább a közeljövőnek szóló fejlesztés).

Fontos kérdések, végre észrevehető üzenetként

A program végre kapott egy kellemesen használható - bár extra dolgokra nem képes - letöltéskezelőt is, így végre áttekinthetőbbé válnak a letöltések, és akár kereshetünk is a listában.

Biztonsági beállítások

A biztonsági megoldásokra is odafigyeltek Redmondban, így van adathalászat elleni védelem, használhatunk tiltólistákat, de az esetlegesen feltört webhelyekre is figyelmeztet a böngésző.
Van ActiveX-szűrés és követésvédelem is.

Mindent egybevetve, az Internet Explorer 9 vitathatatlanul jól sikerült frissítés, magasan veri elődeit, és sikerült felverekednie magát a modern böngészők sorába. Az, hogy egy ez mire lesz majd elég, kiderül. Az mindenesetre látszik, hogy az érdeklődés nagy az új böngésző iránt, kérdés, mennyire kedvelik majd meg a felhasználók az alternatívákhoz képest.
Az Internet Explorer 9 innen tölthető le, használatához Windows Vista, Windows 7 vagy Windows Server 2008 szükséges, 32 vagy 64 bites változatban.

Végül nem marad más hátra, minthogy kikérjük olvasóink véleményét az Internet Explorer 9-ről, egy gyors szavazással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!