szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gombfertőzés okozza az észak-amerikai denevéreket tizedelő fehérorrszindrómát – állapították meg amerikai kutatók.

A kutatók a Geomyces destructans nevű gombával fertőztek meg egészséges denevéreket, amelyeknél ezután kifejlődött a betegség, sőt azt is sikerült igazolni, hogy a fertőzés átterjedhet egyik állatról a másikra. Eredményeiket a Nature tudományos magazin legfrissebb számában ismertették részletesen a szakemberek.

A fehérorrszindrómától szenvedő denevérek arcán és szárnyain fehér gombatelep alakul ki. A fertőzés felégeti az állatok zsírtartalékaikat, így a denevérek hamarabb felébrednek hibernált téli álmukból és nem élik túl a felébredés utáni időszakot. A fertőzött példányok szokatlanul viselkednek. Gyakran napközben repülnek, sok közülük éhezik, vagy megfagy.

A betegség több mint egymillió denevér pusztulását okozta eddig az Egyesült Államok keleti és déli területein, most pedig nyugat felé terjed tovább. Először 2006-ban New York államban azonosították a denevérekre nézve halálos kórt.

Korábban is feltételezték már, hogy a fehérorrszindróma hátterében gombafertőzés áll. David Blehert kutatócsoportja azt is megállapította, hogy a fertőzött denevérekkel együtt élő egészséges állatok 90 százalékára három hónapon belül átkerült az érintett gomba – olvasható a BBC hírportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!