szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Törölték Salman Rushdie, Az éjfél gyermekei és a Sátáni versek írójának Facebook-profilját. Hiába bizonyította az útlevelével, hogy ő valóban a híres író, a közösségi oldal csak akkor reagált, amikor a Twitteren is megszellőztette a történetet.  

Salman Rushdie

Salman Rushdie Booker-díjas író, a Nemzetközi PEN Klub amerikai szervezetének elnöke és a brit Királyi Irodalmi Társaság tagja. Az éjfél gyermekei című könyvét sokat dicsérték mint legjobb, legegyenletesebb és legihletettebb munkáját, de egyetlen, 1989 utáni műve sem kapott annyi kritikát és okozott akkora felzúdulást, mint a Sátáni versek, amely miatt fatwát, bármely muszlim által végrehajtható halálos ítéletet mondtak ki az íróra 1989-ben. Ennek támogatásától az iráni kormányzat csak 1998-ban állt el.

A világhírű író hétfőn azt látta, hogy a hétvégén törölték a Facebookon a profilját. Amikor beküldte az útlevele másolatát, hogy bebizonyítsa, joga van a profilhoz, a Salman név használatát kifogásolta a közösségi oldal – áll a Mashable hírében.

Pedig a Salman nem is írói álnév, csak nem a teljes neve - az írót Ahmed Salman Rushdie néven anyakönyvezték.

A Facebook nem is reagált az író panaszaira, míg Rushdie ki nem tweetelte a frusztrációját. Arra biztatta a követőit, hogy foglalkozzanak a témával – a 114 ezres tömeg már a Facebook figyelmét is felkeltette.

Két órán belül újra élt a profil, még további egy órába telt, és a Facebook hivatalosan is bocsánatot kért.

Twitter

Az incidens viszont ráirányította a figyelmet a Facebookon érvényes furcsa szabályra: bármilyen nevet lehet használni a regisztráláskor, de ha egyszer a Facebook adminisztrációjába bekerül egy igazolvány, akkor már kizárólag a dokumentumban szereplő teljes néven szerepelhet az illető a rendszerben. Azaz Ben Affleck helyett kizárólag a Benjamin Géza Affleck elfogadható, sőt, jobban tenné James "Paul" McCartney is, ha pontosítana, és - a Facebook szerint - korrekt nevét használná.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elmaradt a Facebook-világvége

A Facebook semmiféle fennakadást nem jelentett a hétvégén, ha volt is ellene támadás, nem járt sikerrel. Bár augusztusban az Anonymous hackercsoport egyes tagjai azzal fenyegetőztek, idén november ötödikén „megölik” a világ legnépszerűbb közösségi oldalát, szombaton mégsem bénították meg a Facebookot.

hvg.hu Tech

2011 legnagyobb facebookos átverései

Ha a Facebook-felhasználóknak csak öt százaléka dől be az ócska trükköknek, máris negyvenmillióan kerülnek csalók hálójába. Ráadásul az új típusú támadások is egyre szaporodnak. Biztonsági szakértők és bloggerek segítségével összegyűjtöttük, mivel verték át a világ legnagyobb közösségi hálójának felhasználóit idén, mik lesznek a várható facebookos csalások jövőre, és azt is, hogyan lehet ellenük védekezni.

MTI Tech

Indul a muszlim Facebook

Salamworld (Helló, világ!) néven muszlim közösségi oldalt indít befolyásos üzletemberek egy csoportja Isztambulban, a honlap célja, hogy a Facebook egyeduralmát megdöntve a legnépszerűbb közösségi hálóvá váljon az iszlám világon belül - írta honlapján a Hürriyet című török napilap.

hvg.hu Tech

Digitális öngyilkosság: Isten veled, Facebook!

Lehetnek a Facebookon a szüleim a barátaim? Jelöljek be olyasvalakit, akit nem is ismerek? Hogyan viselkednek az emberek a közösségi oldalon, kit mi motivál? Ehhez hasonló kérdéseket feszeget Joep van Osch kisfilmje. A diákverzió szekcióban induló facebookos filmen kívül még további 59 látható szerdától péntekig a november 8-13-ig tartó Verzió filmfesztiválon.

hvg.hu Itthon

Egyiptomi áldozatok: fotók a koporsókról Orbán Facebook-oldalán

Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-oldalán hozták nyilvánosságra a fotókat az egyiptomi buszbaleset magyar halottainak hazaszállításáról. Négy fénykép érhető el a kormányfő profilján, valamennyihez érkeztek hozzászólások: az emberek nagy része részvétét fejezte ki a gyászolóknak, de akadt, aki lájkolta a fotókat.