Rekordáron kelt el egy reneszánsz zsidó imakönyv

Több mint félmilliárd forintnak megfelelő összegért kelt el egy párizsi árverésen egy kivételesen jó állapotban fennmaradt zsidó imakönyv (mahzor) az itáliai reneszánsz korából.

  • MTI MTI
Rekordáron kelt el egy reneszánsz zsidó imakönyv

A héber nyelvű, iniciáléval díszített szefárd kéziratért a várt 400-600 ezer euró helyett 1,857 millió eurót (540 millió forint) fizetett egy névtelenségben maradt európai gyűjtő a Christie's aukciósház hétvégi párizsi árverésén.

Az árverezőház közleménye szerint ez volt a "legjobb könyvlicit" azóta, hogy a cég 2001-ben megnyitotta párizsi fiókját. Ekkora árat még soha nem fizettek egy ilyen képekkel, színes kezdőbetűkkel díszített héber kéziratért.

Christoph Avermann, a párizsi Christie's illetékes igazgatója szerint nagyon ritkák a reneszánsz korabeli illusztrált héber kéziratok, ráadásul egy kivételes példányról van szó, mert nagyon jó állapotban maradt fenn és nagyon magas színvonalúak a díszítések.

A 442 pergamenlapot tartalmazó, szattyánbőr kötésű imakönyvet Boccardino il Vecchio firenzei mester műhelyében látták el díszítésekkel 1490 körül. A könyv egy gazdag családé lehetett, de nem tudni kié, csak a családi címer elemei ismétlődnek a lapokon.

A vallási ünnepekre imákat tartalmazó mahzort egy francia műgyűjtő, Edmond Bicart-Sée leszármazottai bocsátották áruba.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.