szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A képek titkosítására többfélemódszer is létezik. Most viszont a kedvelt játékot, a Sudokut hívták segítségül ehhez a szakemberek.

Úgy tűnik, a játékok is foglalkoztatják a számítógépes szakembereket, legalábbis erre utal, hogy például egy különleges játék alapján próbálnak meg kvázi-feltörhetetlen jelszót kreálni, most pedig a Sudokut hívják segítségül a képek titkosításához. Az alap Sudoku játék lényege egy 9x9-es mátrix számokkal történő kitöltése: egy adott sorban, illetve oszlopban valamennyi egyjegyű szám csak egyszer szerepelhet. De ez még nem minden: a mátrixot alkotó kis 3x3-as mátrixokban is csak egyszer fordulhat elő egy (egyjegyű) szám.

A fenti ábrában megjelölt 7-es szám helye az 5,4 számpárossal írható le: ötödik sor, negyedik oszlop. Azonban a Sudoku mátrixot alapul véve egy másik számpáros is pontosan meghatározza ezt a helyet: ha az 5,7 számokat adjuk meg, akkor az az ötödik kis mátrixban ugyancsak a 7-es számot jelenti.

Képzeljük most el, hogy egy képet úgy bontanak képkockákra, hogy ilyen 9x9-es mátrixot adjon ki – minden egyes képkocka helye beazonosítható a klasszikus módon (sor, oszlop), azonban Sudokusan meghatározva is egyértelmű a pozíciójuk. A titkosítás során nem tesznek mást, mint felcserélik a kétfajta koordinátát, azaz az 5,4 helyen lévő képkockát a klasszikus értelemben vett 5,7 pozícióra teszik.

Ez persze csak leegyszerűsítve szemlélteti a képkódolást, ennél jóval bonyolultabb mátrixot és természetesen számítógépes algoritmusokat használnak. Az ilyesfajta képkódolás roppant sikeres, még a brute force támadással is majdnem hogy lehetetlen feltörni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!