szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több olyan felmérés, kutatás is napvilágot látott már az idei évben, amely rámutatott, hogy a magyarországi mobilinternetes piac több szempontból is sereghajtó Európában – kérdés, hogy ez minek az eredménye lehet, és milyen hatásokkal lehet a piacra.

Míg Romániában például az átlagfizetésnek mindössze 1 százalékát teszi ki a helyi mobilinternet átlagos ára, ez Magyarországon már nem kevesebb, mint 6,8 százalék. És nem csak szomszédainknál, de valamennyi uniós országnál rosszabbul állunk e tekintetben – állítja Solti Ádám, az internetet.hu távközlési árösszehasonlító portál szakértője.

A sor végén kullogva

A 2012-es adatok szerint a mobilinternet penetrációja az aktív előfizetések alapján mindössze 19 százalék. Ez az egyik legfontosabb tényező, hiszen ha kevesebben használják a hálózatot, a szolgáltatóknak is többet kell elkérniük már csak azért is, hogy az infrastruktúrát fenn tudják tartani. Nem csak a fizikai rendszerfenntartásról van itt szó, a magas hazai mobilnetárakban megjelennek a kirívóan magas telekommunikációs szektort terhelő adók is. Ezek mindent beleértve közel 60 százalékát teszik ki az előfizetők által lerótt díjaknak.

A magas mobilnetáraknak, ezzel együtt a kisebb penetrációnak persze komoly negatív hatása van a piacra – tisztában van ezzel az Európai Unió is, éppen ezért harcol az Európai Bizottság olyan eltökélten a kontinens piacának egységesítéséért és az országok közötti hatalmas és indokolatlan árbeli különbségek megszüntetéséért is.

internetet.hu

A változás szele?

Szeptemberben Neelie Kroes, az EU digitális ügyekért felelős biztosa prezentálta nagyszabású tervezetét az Európai Bizottságnak, amelyet az meg is szavazott. A tervezet célja, hogy elősegítse az európai távközlési piac egységesítését, ezzel együtt az árak csökkentését is. Amennyiben az Európai Parlament is elfogadja a javaslatcsomagot, ez elősegítheti a mobilinternet árának csökkenését is, bár közvetlenül egyelőre nincsen rá hatással.

Szintén kedvező hatással lehet viszont az árakra, hogy a szolgáltatók frekvenciaszerződéseit nemrég hosszú távra meghosszabbította a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A szolgáltatók ezzel egyrészt kevesebbet kell, hogy kifizessenek a frekvenciák használatáért, valamint hosszú távú beruházások is indulhatnak a szektorban, így egyszerre van esély a szolgáltatás minőségének javulására és az árak csökkenésére is.

A hosszabb távra tervezést ássa ugyanakkor alá a kormányzat, illetve a nagyvállalatok számára is kiszámíthatatlanná váló gazdasági környezet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!