szerző:
Papós Tamás
Tetszett a cikk?

Hétvégente mindig megengedi magának, hogy később feküdjön le, mint szokott és többet is aludjon, mint amennyit hétköznap? Ennek a szokásnak hosszú távon súlyos következményei lehetnek.

Ismeri a jetlaget? Ez az a kellemetlen érzés, amikor messzire utazva teljesen már időzónába kerül. Ilyenkor a cirkadián ritmusunk (belső biológiai óra) változik meg, ami kimerültséggel, ingerlékenységgel és rosszulléttel is járhat. Nos, az alvási szokások hétvégi felborítása is a cirkadián ritmust változtatják meg, de a következmények súlyosabbak lehetnek – erre jutott egy amerikai kutatás.

Ezt közel 500 résztvevő alapos vizsgálatával mutatták ki, akik a csuklójukra kaptak egy alvásfigyelő eszközt, illetve rendszeresen részt vettek kivizsgáláson. A viziteken az orvosok a vércukor- és koleszterinszint változását mérték, amelyek állandó emelkedése hosszú távon a szívbetegségek előfutárai.

Elég látványos eredményre jutottak: ezek az értékek mindig növekedtek azoknál, akik hétvégente később feküdtek le és/vagy tovább aludtak, mint hétköznap szoktak. Még komolyabb volt az elváltozás azoknál, akik ezt szinte minden hétvégén megtették. A kutatók arra figyelmeztettek, hogy ez a rossz szokás hosszú távon nemcsak a szívproblémák, de a cukorbetegség kialakulásának esélyeit is növeli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!