szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hívásnaplót, a szöveges üzeneteket és a készüléket érintő fontosabb információkat is összegyűjti, majd elküldi a kínai központba egy program, amit most több, Magyarországon is forgalmazó gyártó androidos telefonjain is megtaláltak. A piacot olcsó mobilokat ellátó cégek közül több is érintett.

Alig egy hónapja robbant a hír, hogy óriási backdoort, azaz "hátsó ajtót" találtak egy olyan firmware-ban, amit gyárilag már előre telepítettek az olcsó androidos mobilokra. Az aggasztó problémára a Kryptowire nevű mobil biztonsági cég hívta fel a figyelmet, a jelek szerint azonban durván alábecsülték, hogy hány készülékkel lehet probléma.

Míg a Kryptowire korábban néhány millió fertőzött mobilról beszélt, addig egy másik biztonsági cég, a Trustlook szerint ennél jóval nagyobb a baj. A számításuk szerint mintegy 700 millió készülékben van ott a kémkedésre alkalmas szoftver – számolt be róla a BGR. Az ügy mögött a Shanghai Adups Technology állhat, ami elvileg a mobilok szoftvereinek frissítését könnyíti meg, ezért a firmware alapból rajta van a telefonon, ami azonban a hivatalosan bevallottnál jóval több feladatot lát el.

A Trustlook szerint a szoftver a szöveges üzeneteket, a hívásnaplót és az eszközzel kapcsolatos információkat is össze tudja gyűjteni, anélkül, hogy erről a felhasználóknak bármiféle fogalmuk is lenne. A napokban össze is írtak egy listát, mely cégek mobiljai lehetnek potenciálisan fertőzöttek. A legtöbbjük olyan cég, akik ázsiai, vagy csak kisebb piacokra termelnek, azonban vannak köztük olyan ismertek nevek is, akiknek készülékei Magyarországon is megvásárolhatók.

A biztonsági cég által közzétett teljes listát itt találják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!