szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy éven át tartó nyomozás után az Interpolnak végre sikerült letartóztatnia annak a bűnbandának a vezetőjét, amely a gyanús szerint a világ 40 országában több mint 100 bankból összesen mintegy 1,2 milliárd dollárt (kb. 301,8 milliárd forint) lopott el – egy vírus segítségével.

Az európai rendőrszervezet beszámolója szerint a kiberbűnözők még 2013-ban kezdtek el dolgozni, akkor az Anunak nevű vírussal fertőztek, amelyeket később a jóval összetettebb Carbonak és Cobalt nevű malware-ek követtek. A cél az volt, hogy a banki alkalmazottak számítógépeiről adatokat lopjanak el, majd azt felhasználva irányítani tudják a banki rendszert, valamint hozzáférjenek az ATM-eket kezelő szerverekhez.

Ezek után a bankautomaták segítségével képesek voltak készpénzt felvenni, valamint a megfertőzött rendszerből a saját bankszámlájukra utalni. Hasonló módszerrel a Raiffeisen 32 bankautomatáját fosztották ki egyszerre, egyetlen gombnyomással Romániában – arról a helyi lapok azt írták, ez volt az évszázad rablása.

A spanyol férfi által vezetett csapat tagjai ezekkel a technikákkal mintegy 10 millió eurót (kb. 3,1 milliárd forint) tudtak ellopni. A csapat ezután a kriptovaluták tárolására alkalmas digitális pénztárcák segítségével tisztára mosták a pénzt, majd abból luxusautókat és házakat vettek.

Az Europol a spanyolországi Alicantéban tartóztatta le a gyanusított bandavezért, a nyomzásban pedig az FBI mellett a román, a fehérorosz és a tajvani hatóságok, valamint kiberbiztonsági cégek is segítettek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egy apró trükk, és máris elloptak 100 000 000 forintnyi virtuális pénzt

A hírek szerint DNS-átirányítással loptak el ismeretlen tettesek a napokban több százezernyi dollárnak megfelelő virtuális valutát. Noha a kriptopénzcserére szakosodott BlacWallet értesítette a felhasználókat a támadásról, a legtöbben csak akkor szembesültek azzal, miután beléptek az oldalra – és ezzel gyakorlatilag tálcán nyújtották át az ott tárolt pénzt.