szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly áttörést ért el egy újfajta streamelési technikával a Washingtoni Egyetem kutatócsapata. Olyan megoldással rukkoltak elő, amellyel az élő közvetítés sokkal kevesebb energiát emészt fel. Az otthonunkat vagy a cég telephelyét figyelő biztonsági kameráknál vetnék be először.

Jól tudjuk, hogy az élő közvetítés bizony energiaigényes folyamat, így a hozzá használt eszköz általában gyorsab lemerül. A helyzetet nagyban megnehezítheti az is, ha egy olyan esemény közepén vagyunk, ahol áramforrás épp nem áll rendelkezésre.

A Washingtoni Egyetem kutatócsapata olyan megoldást dolgozott ki, amely a hasonló problémákra lehet megfelelő gyógyír. Az új módszert egy szemüvegre szerelt kis kamera segítségével demonstrálták, de a Gizmodón is megjelent beszámoló szerint a technológia, kevés kivételtől eltekintve, bármilyen, internetalapú eszközre kiterjeszthető, legyen szó okosóráról vagy okosszemüvegről.

A technika lényege, hogy a kamera által rögzített nyers képadatokat átalakítás nélkül, közvetlenül sugározzák, a felvétel tömörítését pedig a rádiójeleket használó, úgynevezett visszaszórás (angolul backscatter) technológia segítségével juttatják el a képfeldolgozást végző okostelefonra. A trükk elsősorban abban rejlik, hogy míg a streamelésre alkalmas kamerák mindegyike még a továbbítás előtt feldolgozza és tömöríti a felvételt, addig az új találmány mindezeket nélkülözi. Az anyaggal kapcsolatos, úgymond utómunkát pedig a csatlakoztatott eszközre bízza.

A szakemberek beszámolója szerint találmányuk kifejezetten jó minőségű, 720p felbontású videókat képes így továbbítani 10 képkocka/másodpercenként egy 4 méternél nem messzebb lévő eszközre, például egy laptopra – kábelek és más eszköz igénybevétele nélkül. A folyamattal összességében jelentős energiaspórolás érhető el a jelenlegi streamelési technológiákhoz képest.

A kutatók szerint találmányuk bár széles körben alkalmazható, az egyik leginkább látványosnak tűnő a biztonsági kamerák területe: ha a technika beválik, olyan eszközök készülhetnek majd, amelyek nem igényelnek külön nagy kapacitású akkumulátort, így gyakorlatilag bárhol elhelyezhetők lesznek. Egy hasonló, igen kezdetleges készüléket már kidolgoztak, az másodpercenként 13 képkockát képes továbbítani a párosított eszközre, akár egy okostelefonra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!