Nem akármilyen telefonnal jött ki a Xiaomi: sokat tud, de nem sokba kerül – ráadásul még átlátszó is
Nem kísérletezett új dizájnnal, lényegében egy az egyben lemásolta az iPhone X megjelenését új készülékénél a Xiaomi. A Mi 8-as széria rögtön három verzióban indul bevetésre, olyan nyalánkságok mellett, mint a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó vagy az iPhone X-hez hasonló 3D-s arcfelismerés. Különbség persze van, például, hogy a legdrágább változat se nagyon kerül többe 150 ezer forintnál.
hvg.hu
Az év ezen időszaka kimondottan izgalmas eseményeket tartogat, már ami a Xiaomit illeti. A főként olcsó készülékeiről ismert vállalat ugyanis általában ilyenkor mutatja be legújabb eszközeit. Az új Mi Band 3-as karkötőről már lehullt a lepel, itt olvashat róla. A Sencsenben tartott médiaesemény telefonok szempontjából is tartogatott meglepetéseket, hiszen hosszú hetek óta tartó pletykaáradat után végre lehullt a lepel a Mi széria következő darabjairól. A keresztségben 8-as jelzést kapott telefonok (merthogy három van belőlük) a cég fennállásának nyolcadik évfordulójára reflektálnak, ezért is alakult így a számozás.
A három készülék három változatot jelent: a sima Mi 8 az aktuális csúcsszéria, a Mi 8 Explorer Edition a némileg felturbózott darab, míg a Mi 8 SE a mostanság divatossá lett, kissé butácska verzió.
Az alap, vagyis a Mi 8 egy terjedelmes, 6,21 colos phablet lett, a mostanság szintén nagyon divatos notch-csal az előlapján. Persze nem csak ez az egyetlen ismerős pont, hiszen a készülék különösebb vizsgálódás nélkül is látható, hogy egy az egyben egy iPhone X-re hajaz.
Xiaomi
A másolással kapcsolatos problémákat leszámítva (már ha valakinek egyáltalán problémát jelent) egy tisztességes belsővel megáldott mobilról van szó: a Snapdragon 845-ös lapkája dolgozik benne, 6 GB RAM mellett. Háttértára kiszereléstől függően 64/128/256 GB-os. A mobil fénylesőkből is a legjobbakat kapta: a hátlapon egy duál kamerarendszer teljesít szolgálatot 12 megapixeles, f/1.8-cas rekesszel és négytengelyes optikai képstabilizátorral. Mesterséges intelligenciával megtámogatott szelfikamerája 20 megapixeles fotókat lő. A készülék húzószáma alighanem a kétfrekvenciás GPS, amely a gyártó ígérete szerint nem csupán papíron képes pontosabb helymeghatározásra.
Xiaomi
Ha valaki megelégedne a kisebb és gyengébb felszereltségű modellel is, úgy számára a mobil SE, amolyan „lite” változata ajánlott: a szintén a Samsung gyártotta AMOLED kijelzővel szerelt telefon 5,88 colos, és a Snapdragon egy korábbi, 710-es chipsetét kapta. Kamerából viszont ugyanúgy 12+20 megapixeles lencsék járnak, és a jobb képek készítéséért felelős AI támogatás sem marad el.
Xiaomi
A széria egyértelműen legérdekesebb (és nyilván legdrágább) darabja az Explorer Edition nevet viselő, limitált darabszámban érkező kiszerelés. A különbségek elsősorban a motorháztető alatt keresendők: több RAM van benne (8GB), az ujjlenyomat-olvasó a hátlap helyett a kijelző alatt helyezkedik el, és megkapta az Apple Face ID-jához hasonló, 3D-s arcszkenneléses azonosításra alkalmas funkciót, ráadásul androidos készülékek közül elsőként. A telefon küllemében is igyekszik magára vonzani a tekintetet, miután hátlapját különleges, áttetsző borítással látta el a gyártó.
Xiaomi
Xiaomi
Bemutató lévén a mobilok árára is fény derült. A sima verzióért 421 dollárnak megfelelő jüant, azaz körülbelül 110 ezer forintot kérnek. A kisebb és így olcsóbb SE 74 ezer forintról indul, míg az arcleolvasós Explorer Edition átszámolva mintegy 153 ezer forintba kerül a kínai áraknak megfelelőn. Az alap verzió már június 5-én megjelenik, a másik kettőre még várni kell.
Új mobilhoz új felület is dukál
Nem csupán az iPhone X külleméből inspirálódott a Xiaomi, az új mobilokhoz tartozó friss szoftververzióban is találni néhány, az Apple-től vett húzást. A MIUI 10 jelzéssel illett változat legfontosabb újítása a rajzolt gombok teljes mellőzése, az új rendszer ugyanis a jubileumi iPhone-hoz hasonlóan gesztusvezérlésen alapszik. Emellett kicsit szebb és modernebb, mindezek által pedig áttekinthetőbb is lett.
Xiaomi
A vizuális változtatásokon túl a rendszer mélyén is jó pár újdonságot találni: egyfelől mesterséges intelligencia hajtja, ami a gyártó szerint folyamatosan figyeli és tanulja a felhasználó szokásait, hogy azokat kiismerve sokkal gyorsabban tudjon működni, mellőzve a sokszor felesleges számítási feladatokat.
Az MI feladata persze nem csak ennyiből áll, a Xiaomi ugyanis úgy alkotta meg, hogy a régebbi telefonokon is trükközön valamit, méghozzá a fotóknál: a rendszer a többéves, de még támogatott modellek kameráját is „felokosítja”, hogy szebb (portré)képeket tudjon készíteni. Másik fontos újdonsága a vezetésnél alkalmazható, alaposan átdolgozott Car mód, mely a volán mögötti használathoz igazítja a telefon teljes felületét.
Xiaomi
A Xiaomi emellett új, sokkal fülbarátabb értesítési és csengőhangokat is pakolt bele, melyek az ígéretek szerint sokadik alkalom után sem válnak zavaróvá. A gyártó ezzel kapcsolatban azt mondta, igyekeztek a legtermészetesebb hangszínek alapján összeválogatni a hangokat. Utóbbiak az ébresztőhöz is beállíthatók.
Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?