Daily Telegraph
Trump éppen most dob egy hatalmas, gyönyörű bombát az amerikai gazdaságra, lehetővé téve, hogy Kína akadálytalanul a világ vezető áram szuperhatalma legyen – állapítja meg Ambrose Evans-Pritchard, a jobboldali brit lap világgazdasági szakértője.
Szerinte a kínai vezetők nem tudják eldönteni, hogy hallucinálnak-e vagy netán megőrült az USA politikai vezető osztálya, hiszen óriási gazdasági és geopolitikai károkat okoz saját magának. Harc nélkül feladja a kétoldalú szuperhatalmi vetélkedés fő frontját. Úgy viselkedik, mint egykor a géprombolók: ez már a sokadik lépés, amely lehetővé teszi, hogy Peking elhúzzon az elektro-technológiai forradalomban.
Az amerikai odavannak a palagáz és -olaj kitermeléséért. Az elnök azt hiszi, hogy megállíthatja az időt, és másokat is rákényszeríthet, hogy elfogadják a szénhidrogéneket, amiért az USA katonailag támogatja őket, és engedi számukra, hogy bejussanak a piacára. Rákényszeríti őket, hogy egyre nagyobb mennyiségben vásároljanak tőle cseppfolyósított földgázt.
Ezzel szemben a kínaiak úgy ítélik meg, hogy nem lehet feltartóztatni a technológiai gőzhengert, vagy rávenni a világot, hogy a saját gazdasági érdekei ellen cselekedjen. A tiszta energia ellenfelei nem veszik figyelembe, hogy a fosszilis energia kétharmada hő formájában elszökik a levegőbe, míg a villanyenergia 90%-a hasznosul.
Az USA azonban diszkriminálja azokat az új technológiákat, amelyek nincsenek összhangban a MAGA-ideológiával. Pedig a következő öt évben a hagyományosan előállított energia a legtöbb területen már csak az ára miatt is hátrányba kerül. A kínai elektromos autók ezzel szemben még nagyobb előnyre tesznek szert, a piacot olyan cégek uralják majd, mint a BYD.