A büntetés-végrehajtás adatai szerint 2025. június 19-ig összesen 2503 külföldi embercsempészt engedett el az Orbán-kormány – derül ki abból a tájékoztatásból, amit Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára adott a jobbikos Lukács László György országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére, és amit a 24.hu vett észre.
Az ellenzéki politikus már a kérdésében emlékeztetett, hogy amióta az Orbán-kormány 2023 tavaszán bevezette az általa reintegrációs őrizetnek nevezett elbánást az elítélt külföldi embercsempészek körében, azóta 2024 nyaráig összesen 2290, idén január 14-ig 2434 elítélt szabadult ki – ez a szám nőtt tehát tovább idén június 19-ig 2503-ra.
Rétvári válaszában felhívta a figyelmet, hogy „ennyi külföldi őrzése éves szinten közel 18 milliárd forintba kerülne a magyar adófizetőknek”, márpedig az EU tagországai nem vették át a rabok őrzését és az EU sem ad pénzt a fogva tartás költségeire vagy új börtönök építésére, ezek után álszentség elvárni, hogy őket hazai börtönökben tartsák.

Ahogy arról a HVG is írt, a magyar elítéltek esetében a társadalomba való visszailleszkedés érdekében alkalmazott, a hátralévő csekély büntetési idő bv-intézeten kívüli, nyomkövetős letöltését lehetővé tevő „reintegrációs őrizet” kifejezés a külföldi embercsempészek esetében nem értelmezhető, mert esetükben
se reintegrációról, se őrizetről nincs szó – valójában ez egy unortodox, bűncselekmény-típusra és elkövetői körre szabott amnesztia.
A hatóságok ez esetben csak megkérik a kiengedett külföldi embercsempészeket, hagyják el az országot, de a határig sem viszik el őket, csak bíznak benne, hogy tényleg elmennek, továbbá fenyegetik őket, hogy ha nem, akkor újra lecsukják őket. És meg is teszik velük, ha újra gondjuk akad a törvénnyel. Ahogy a HVG megírta,
idén január közepéig 17-szer történt meg, hogy szabadon engedett külföldi embercsempészt vittek vissza a börtönbe – például gépjárműlopás, visszaesőként elkövetett embercsempészet és bolti lopás miatt.
A külföldi embercsempészekre vonatkozó sajátos magyar szabályozás miatt egyébként az Európai Bizottság beperelte Magyarországot, mondván: ez a gyakorlat több, uniós jogszabályban foglalt tagállami kötelezettséget is megsért, valamint „súlyosan aláássa a migránscsempészés hatékony kezelésére irányuló célkitűzést, uniós erőfeszítést”.
A témához kapcsolódóan a HVG tavaly nyáron írt egy érdekes adatról. Akkor éppen 2253 szerződéses határvadász volt a rendőrségnél, és 2297 volt az elengedett embercsempészek száma. Vagyis addigra több elítélt embercsempészt engedtek ki, mint ahány, az illegális migránsokat távol tartó határvadász volt.
(Nyitóképünk illusztráció)